jaguar bude do roku 2025 bezemisní | Aktuality | autoweek.cz

Jaguar bude do roku 2025 bezemisní

Jaguar bude do roku 2025 bezemisní

16.02.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nový generální ředitel společnosti Jaguar Land Rover Thierry Bolloré oznámil, že se Jaguar od roku 2025 stane značkou automobilů s nulovými emisemi a Land Rover výrazně rozšíří počet elektricky poháněných modelů jako součást strategie JLR Reimagine.
Jaguar zcela přechází na elektricky poháněná vozidla při zachování výkonnosti a exkluzivity luxusních modelů se spalovacími motory. Land Rover v příštích pěti letech uvede na trh šest plně elektrických modelů, z nichž první se představí v roce 2024. Na konci tohoto desetiletí bude k dispozici plně elektrická varianta pro všechny modelové řady Jaguar Land Rover. Společnost JLR uvedla, že její elektrické plány pro Jaguar se soustředí na závod v Solihullu, ale upustily od plánů na výrobu nástupce vrcholného modelu XJ značky v závodě Castle Bromwich.
 
Opatření jsou součástí strategie Reimagine vyhlášené novým generálním ředitelem Jaguar Land Rover Thierrym Bollorém. Bývalý ředitel Renaultu převzal místo výkonného ředitele JLR v září 2020, když vystřídal Ralpha Spetha. Pod Spethovým vedením britská společnost patřící do indické skupiny Tata uvedla Jaguar I-Pace ale jinak jen plug-in hybridní verze většiny svých modelových řad. Zahájení výroby čistě elektricky poháněného nástupce luxusního sedanu Jaguar XJ, plánované na začátek roku 2021, nebylo možné dodržet.
 
Pod Bollorého vedením hodlá JLR investovat 2,8 miliardy eur ročně do elektrifikace a souvisejících služeb. Společnost přitom nevyvíjí pouze elektrické pohony s akumulátory, ale bude také pracovat na pohonných jednotkách s palivovými články aby byla připravena na budoucí poptávku po pohonu s vodíkem. V srpnu loňského roku Jaguar Land Rover oznámil, že spolupracuje s partnery britského vládního projektu Zeus na vývoji verzí svých větších modelů s pohonem s palivovými články. JLR dosud neprozradilo, kdy má být na trh uveden první model s palivovým článkem, nicméně první prototypy se mají testovat na silnicích už v příštích dvanácti měsících.
 
Bolloré uvedl, že do roku 2030 bude každá modelová řada nabízena s plně elektrickým pohonem. U značky Jaguar by 100 % prodeje měly představovat lokálně bezemisní vozy (což je vcelku logické s ohledem na plán prodávat od roku 2025 jen elektricky poháněné vozy), zatímco u značky Land Rover je cílem dosažení podílu elektrického pohonu 60 %.
 
Land Rover potvrzuje svůj záměr udržet si vedoucí pozici dodavatele vysoce kvalitních luxusních SUV a terénních vozidel se třemi modelovými řadami Range Rover, zahrnující modely Range Rover, Range Rover Sport a Evoque, Discovery, zahrnující velké SUV a menší Discovery Sport, a off road Defender.
 
Strategie zaměřená na udržitelnost nezahrnuje pouze pohonné jednotky vozidel, ale do roku 2039 vyloučí emise CO2 z produktů, lokalit a dodavatelského řetězce. Za tímto účelem byl v sídle společnosti ustanoven tým pro vývoj „průkopnických inovací“ v oblastech, jako jsou správa materiálů, výrobní  technologie, výroba, služby a oběhová ekonomika.
 
Řada zemí už ohlásila plán zákazu prodeje nových vozidel na fosilní paliva. Ve Spojeném království by tento zákaz měl vstoupit v platnost v roce 2030.