jaguar xkr coupé s novými verzemi | Aktuality | autoweek.cz

Jaguar XKR Coupé s novými verzemi

Jaguar XKR Coupé s novými verzemi

24.02.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jaguar na autosalonu v Ženevě představí nejnovější dramatickou podobu svého XKR Coupé s přeplňovaným motorem.

Nejnovější generace sportovního kupé Jaguar XKR nabídne kupujícím možnost většího výběru díky nové verzi Special Edition a dvěma sadám nadstandardních výbav pro zlepšení vzhledu a zvýšení výkonu:

- XKR se sadou Black Pack pro umocnění vzhledu

- XKR se sadou Speed Pack pro významné zvýšení největší rychlosti

- XKR Special Edition kombinující obě sady a vytvářející tak zcela mimořádné sportovní kupé s přeplňovaným motorem.

Jaguar XKR pro modelový rok 2011 těží z předností motoru AJ-V8 Gen III R vybaveného přímým vstřikováním SGDI (Spray Guided Direct Injection), novým proměnlivým časováním činnosti sacích i výfukových ventilů DIVCT (Dual Independent Variable Camshaft Timing) a přeplňováním mechanicky poháněným dmychadlem typu Roots. Jedná se o nejmodernější a současně nejefektivnější přeplňovaný motor jaký kdy Jaguar vyrobil. Motor AJ-V8 Gen III R s objemem 5,0 l a přeplňováním má výkon 375 kW (510 k) a točivý moment 625 N.m, což kupé XKR umožňuje dosahovat zrychlení z klidu do 100 km/h za 4,8 s.

Se sadou Speed Pack vzroste díky přestavení řídicí jednotky motoru největší rychlost XKR ze 250 km/h na elektronicky omezenou hodnotu 280 km/h.

Nová sada Black Pack umožní kupujícím vytvořit si výraznou extrovertní podobu XKR přidáním 20“ litých kol Kalimnos s dramatickým černým leskem, černě lesklým finišem masky chladiče a ventilačních otvorů na bocích, červených čelistí brzd, sady aerodynamických doplňků v barvě karoserie (vč. předního spoileru a rozměrnějšího spoileru na zádi) a grafiky XKR nad prahy.

Nejmodernější šestirychlostní samočinná převodovka umožňuje zcela plynulé řazení, zatímco nejmodernější systémy aktivního řízení činnosti diferenciálu (Active Differential Control) a adaptivní jízdní dynamiky (Adaptive Dynamics) dále optimalizují záběrové schopnosti vozu a jeho ovladatelnost.

Moderní hliníková nosná struktura karoserie XKR je současně tuhá i lehká, což je klíčem k dosažení výkonnosti vozu, jeho dynamických schopností ale i konkurenceschopných emisí CO2 a hospodárnosti provozu.

Zlepšení emisí CO2 (Euro V bylo dosaženo s předstihem dvou let oproti legislativnímu požadavku) a hospodárnosti činí tento motor srovnatelný s předchozím 4,2 l ve voze XKR.

XKR pro modelový rok 2011 zůstává věrný legendární tradiční výkonnosti vozů Jaguar a poskytuje vynikající rovnováhu mezi dynamickými schopnostmi a kultivovaností. Výkonnost, jízdní dynamiku, stejně jako luxusní sportovní charakter XKR ještě dále posilují technologie jako JaguarDrive Selector, které vynikají snadností ovládání.

Většinu potřebných doplňkových systémů lze ovládat na dotykové obrazovce 7“. Jejím prostřednictvím lze intuitivně nastavovat činnost klimatizace, audio systému, satelitní navigace (s mapami na DVD a kanálem pro dopravní informace) či připojení mobilního telefonu prostřednictvím Bluetooth. S pomocí standardně dodávaného spojení Portable Audio Interface Jaguaru lze snadno připojit iPod a jiné vnější zdroje prostřednictvím USB a i ty ovládat prostřednictvím dotykové obrazovky.

Pro sadu Black Pack je připraven audio systém Bowers & Wilkins 525 W vybavený Dolby ProLogic II Surround Soundem, tříkanálovým stereosystémem s jediným zesilovačem, reproduktory se středy z kevlaru a speciálně konstruovanými hliníkovými výškovými reproduktory (twittery).

S vozem XKR Special Edition kupující obdrží i nové zavazadlo Jaguar XK (to je v nabídce pro všechny verze XK), navržené speciálně pro tuto verzi, premium kobereček Flint Grey a držák na šaty Jet Suedecloth.

 

„S 510 k a točivým momentem 625 N.m má XKR obrovské rezervy ve výkonu i zrychlení, což zapůsobí na každého, kdo se s tímto vozem setká. Tento vůz měl vždy potenciál dosahovat větší rychlosti daleko za hranicí elektronicky nastaveného limitu. Mnozí zákazníci vyjadřovali zájem o vůz, který by v případě, že to podmínky umožní, mohli bezpečně řídit větší rychlostí. Nová sada Speed Pack jim poskytuje možnost využít část tohoto potenciálu a umožňuje jim řídit dosud nejrychlejší Jaguar XK,“ vysvětluje filosofii úprav XKR Speed Pack  hlavní inženýr projektu XK Series Russ Varney.


„Jestliže Jaguary jsou synonymem pro krásu, jsou též synonymem pro rychlost a výkonnost. S naší nabídkou sady Black Pack k této výkonnosti nyní můžete připojit pocit dramatičnosti a nekompromisnosti,“ říká o sadě Black Pack pro XKR ředitel pro design Jaguaru Ian Callum.

 

Nový XKR Special Edition se sadami Speed Pack a Black Pack se představí 2. března 2010 na autosalonu v Ženevě.

Jaguar XKR Coupé se sadami Black Pack a/nebo Speed Pack či jako Special Edition už lze objednávat u všech prodejců značky. Dodávky zákazníkům začnou od května 2010.

Ceny vč. DPH:

Jaguar XKR Coupé 5,0 V8 Supercharged 2 798 013 Kč

Black Pack 125 302 Kč

Speed Pack 183 988 Kč

Special Edition 266 465 Kč

V ceně jsou zahrnuty sportovní sedadla R-Performance s kontrastními švy a 16směrným elektrickým nastavením, sound systém Bowers & Wilkins a povrchy v interiéru s lesklým pianovým nátěrem.

(ceny jsou předběžné, vycházejí z průměrného směnného kurzu koruny v roce 2009 26,435 Kč za 1 euro)

 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi
 • Jaguar XKR Coupé s novými verzemi