tesla a toyota vyvinou elektrický rav4 | Aktuality | autoweek.cz

Tesla a Toyota vyvinou elektrický RAV4

Tesla a Toyota vyvinou elektrický RAV4

08.08.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors a automobilka Toyota oznámily podepsání smlouvy o zahájení vývoje elektrické verze kompaktního SUV Toyota RAV4. Do prodeje by měla přijít v roce 2012.

Nejvyšší výkonný šéf Toyoty Akio Toyoda a Elon Musk z Tesly v květnu, že Toyota koupí podíl ve společnosti Tesla v hodnotě 50 milionů dolarů a prodá jí montážní závod ve Fremontu v Kalifornii. Současně prohlásili, že obě firmy začnou spolupracovat na vývoji vozidel s elektrickým pohonem. Toyota při tom chce využít technologií vyvinutých Teslou. V červenci Tesla sdělila, že největší automobilce na světě Toyotě dodá dva prototypy, aniž upřesnila o jaké se bude jednat. Zatímco Toyota by ráda získala elektrickou verzi kompaktního sedanu Corolla, vzhledem k hmotnosti akumulátorů dodávaných Teslou se mnohem lépe k této přestavbě hodí větší SUV RAV4. Do budoucna se nicméně do společného vývoje elektrického pohonu zřejmě zařadí i luxusní SUV Lexus RX, od něhož už byla odvozena i varianta s hybridním pohonem.

Tesla na bázi RAV4 vyrobila první prototyp, jenž právě prochází testováním. Ještě v tomto roce bych jich měla vyrobit více.

Toyota si od spolupráce s výrobcem, jenž dosud prodal jen okolo 1000 Roadsterů s elektrickým pohonem, slibuje nejen získání nových znalostí o elektrickém pohonu, ale i nové zkušenosti s hledáním nekonvenčních řešení, rychlém rozhodování a pružném přístupu k problémům. V tomto ohledu možná bude spolupráce Toyoty s malou firmou vybudovanou lidmi vzešlými ze Silicon Valley mnohem větším přínosem než získání technických zkušeností.

Tesla sídlí v Kalifornii kde vyvíjí elektromobily a vyrábí komponenty elektrického pohonu. Tesla Roadster se ale z větší části vyrábí ve Velké Británii. Připravovaný sedan Tesla S by se měl vyrábět v kalifornské továrně získané od Toyoty.