na slovensku padaly rekordy | Aktuality | autoweek.cz

Na Slovensku padaly rekordy

Na Slovensku padaly rekordy

11.01.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Téměř polovinu slovenského průmyslu představuje výroba osobních automobilů. V loňském roce byly na Slovensku vytvořeny nové rekordy jak ve výrobě, tak i v prodeji nových vozidel.
Automobilky Kia Motors Slovakia, Groupe PSA Slovakia, Volkswagen Slovakia a Jaguar Land Rover Slovakia v roce 2018 vyrobily dohromady více než 1 080 000 automobilů. Ve srovnání s rokem 2017 jich bylo o 55 000 víc. Informoval o tom Svaz automobilového průmyslu Slovenské republiky ZAP SR.
 
Slovensko tím současně potvrdilo světové prvenství v počtu vyrobených aut na tisíc obyvatel. Loni jich bylo vyrobeno 198. Podíl výroby automobilů na celkové průmyslové produkci Slovenska již dosáhl 46,8 % a automobily představují 35 % průmyslového exportu.
 
Všechny výrobní závody měly během uplynulého roku důvody k oslavám. V Nitře vyrobili první sériový Land Rover Discovery, v Trnavě vyrobili třímilionté auto, v Žilině začala výroba nového modelu Ceed a modernizovaného SUV Sportage s mild-hybridním pohonem, a v Devínské Nové Vsi odstartovali produkci třetí generace mimořádně důležitého modelu Volkswagen Touareg.
 
Vyhlídky na pokračování růstu produkce i v roce 2019 jsou pozitivní, protože se očekává se plný náběh výroby v nové továrně Jaguar Land Rover v Nitře. Peugeot spustí v Trnavě výrobu nové generace modelu 208, který bude dostupný i v elektrické verzi, takže po Volkswagenu e-up! a na závěr roku 2019 připravované elektrické verzi Škody Citigo půjde o další sériový elektromobil vyráběný na Slovensku. Kia během tohoto roku překoná hranici pěti milionů vyrobených vozů a přidá do svého slovenského výrobního programu třetí verzi modelu Ceed. Pravděpodobně to bude kompaktní crossover, a zároveň bude pokračovat v další elektrifikaci rozšiřováním nabídky verzí s mild-hybridním pohonem. Jaguar Land Rover bude podle britských médií vyrábět novou generaci legendárního off-roadu Defender právě na Slovensku. Tu představí ještě letos, ale sériová výroba zřejmě začne až v roce 2020.
 
Trh s novými automobily vloni na Slovensku dosáhl 111 865 registrací, tedy o 3586 víc než v roce 2017. Z toho 98 080 registrací připadalo na osobní automobily a 13 785 na lehká užitková vozidla. Kromě toho si Slováci v roce 2018 zaregistrovali i 71 541 individuálně dovezených ojetých aut.
 
I když se automobilový průmysl v Evropě připravuje na rozsáhlou elektrifikaci, ani Slováci zatím o elektromobily velký zájem neprojevili. Z celkového počtu 98 080 v roce 2018 na Slovensku nově registrovaných osobních aut měly podíl pouze 0,3 %. Podle statistiky ZAP SR se největší popularitě nadále těší auta na benzin (66,49 %) a naftu (30,01 %).