nové pokuty v německu | Aktuality | autoweek.cz

Nové pokuty v Německu

Nové pokuty v Německu

06.11.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nejen řidiči motorových vozidel, ale i cyklisté musí v Německu počítat s tvrdším postihem za některé delikty. Zásadně přitvrdily postihy za manipulaci s elektronickými zařízeními za jízdy a účast v nelegálních závodech se trestá vězením.
V Německu začaly platit nové sazby pokut. Na pozoru by se měli mít především ti, kdo neodolají pokušení používat za jízdy mobilní telefon. „Němečtí odborníci už delší dobu poukazují na to, že rozptylování řidičů moderními komunikačními prostředky je stále častěji příčinou vážných dopravních nehod,“ vysvětluje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
 
Manipulace s elektronickým zařízením ve vozidle za jízdy (jedná se o tato elektronická zařízení: telefon, smartphone, tablet či notebook i čtečka knih):
- z 60 eur na 100 eur + 1 bod. Pokud však řidič způsobí nehodu s hmotnou škodou, zaplatí 200 eur a navíc musí počítat s přidělením 2 trestných bodů a jednoměsíčním zákazem řízení.
Pracovat s elektronickým zařízením může řidič jen s vypnutým motorem (nepočítá se systém start/stop), povoleno je hands-free nebo hlasové povely.
Manipulace za jízdy s elektronickým zařízením na jízdním kole - pokuta se zvyšuje z 25 na 55 eur.
 
Nevytvoření nouzového pruhu pro záchranná vozidla nebo pomocná vozidla:
- z 20 eur na 200 eur + 2 body, v závažných případech až 320 eur + 2 body a 1 měsíc zákaz řízení.
 
Od této chvíle je zákaz maskování za volantem dopravního prostředku - během cesty nesmí mít řidič zakrytý obličej. Opatření reaguje na usnadnění automatických kontrol v silničním provozu. Má ulehčit možnost identifikace řidiče, jehož přestupek byl zaznamenán kamerou. Zákaz se vztahuje například na burky, masky, šály nebo závoje. Pokud nebude řidič dodržovat toto pravidlo, hrozí mu sankce 60 eur. Nařízení se nevztahuje na motorkáře.
 
Rovněž platí, že každý, kdo zorganizuje ilegální závod na silnici či se ho zúčastní, musí počítat s dvouletým pobytem ve vězení. To v lepším případě. Pokud totiž při této akci bude někdo těžce zraněn či dokonce usmrcen, pobyt za mřížemi se protáhne až na 10 let. Postižen však může být i řidič, který se sice neúčastnil ilegálního závodu, ale který svou rychlou jízdou závažně porušil platné předpisy. Doposud hrozila jen pokuta ve výši 400 eur a jednoměsíční zákaz řízení pouze za vlastní účast v honičce. Do budoucna se uvažuje i se zabavením vozidla použitého k ilegálnímu závodu.
 
  • Nové pokuty v Německu
  • Nové pokuty v Německu