nový renault clio grandtour | Aktuality | autoweek.cz

Nový Renault Clio Grandtour

Nový Renault Clio Grandtour

08.10.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

První informace o čtvrté generaci svého malého modelu Clio Renault uvolnil už v červenci. Světovou premiéru ale tento vůz měl až na autosalonu v Paříži. Tam se také představily další verze, především s karoserií kombi.

Kromě představení extrémní sportovní verze Clio RS 200 Turbo Renault v rámci světové premiéry čtvrté generace malého modelu Clio v Paříži poprvé veřejnosti ukázal i variantu s karoserií kombi Clio Grandtour. Ta se v Evropě začne prodávat začátkem příštího roku. Vyrábět se bude v turecké Burse, takže podíl turecké automobilky Oyak Renault na celkové produkci modelu Clio dosáhne 70 %, zatímco ve francouzském Flinsu poklesne jen na 30 %.

Vzhledem k tomu, s jakými rozměry bylo nutné pracovat, vypadá toto auto s karoserií kombi velmi dobře. Renault při průzkumu zjistil, že majitelé kombi si potrpí na estetický design, což si návrhář Yohann Ory vzal k srdci a vybavil vůz nejen vysokou mírou praktičnosti a všestrannosti, ale současně vytvořil velmi atraktivně vypadající automobil..

Z profilu se vůz vyznačuje dlouhou kapotou a zvýrazněnými zadními podběhy, přičemž stejně jako u hatchbacku jsou zadní kliky dveří skryté. Hladké splývající linie podtrhuje propojení středního a zadního sloupku s velkým množstvím prosklené plochy, zatímco střecha vypadá, jakoby se vznášela a zdůrazňuje tak eleganci designu.

Rozvor kombi je stejný jako u hatchbacku, tedy 2589 mm, ale zadní převis je prodloužen o 201 mm na 823 mm, takže délka vzrostla na 4262 mm. Tím byl vytvořen zavazadlový prostor o objemu 443 l, tedy o 130 l neboli 30 % větší než má hatchback. Z hlediska praktičnosti a využitelnosti zavazadlového prostoru je neméně důležité, že se snížila hrana nakládacího prostoru.

Zásluhou kombinace rovné podlahy úložného prostoru a možnosti sklopit i sedadlo cestujícího vpředu, což je v tomto segmentu výjimečný rys, navíc nové Clio Grandtour poskytuje rekordní maximální délku nákladu.

 

  • Nový Renault Clio Grandtour
  • Nový Renault Clio Grandtour
  • Nový Renault Clio Grandtour
  • Nový Renault Clio Grandtour