name | autoweek.cz

O spojení Renaultu s Nissanem se nejedná

O spojení Renaultu s Nissanem se nejedná

21.01.2019 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Francouzská vládní delegace jedná v Japonsku s vedením Nissanu o budoucnosti aliance Renaultu a Nissanu. Vedení japonské automobilky odmítá jakékoliv změny požadované největším akcionářem.
Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v sobotu v Káhiře prohlásil, že francouzská vláda jako významný akcionář Renaultu nechce prosazovat integraci francouzské automobilky s Nissanem. „Nemáme v plánu měnit poměr ve vzájemném vlastnictví akcií mezi společnostmi Renault a Nissan. Cílem francouzské vlády je zajistit pevné a stabilní vedení ve společnosti Renault,“ prohlásil Le Maire.
 
Francouzská vláda vyslala do Japonska delegaci, jejímž členem je i ředitel Renaultu Martin Vidal, aby jednala s vedením Nissanu v čele s generálním ředitelem Hirotem Saikawou o budoucnosti aliance obou společností poté, co byl její architekt a jednoznačný vládce Carlos Ghosn před dvěma měsíci v Japonsku zatčen a je ve vězení. Generální ředitel Nissanu Hirota Saikawa japonským médiím potvrdil, že možnost integrace obou automobilek do formy holdingu tématem těchto jednání nebyla.
 
Krátce před svým zatčením Ghosn prohlásil, že chce prosadit změnu řídicí struktury Nissanu i celé aliance s cílem před rokem 2020 obě společnosti spojit. Vedení Nissanu nyní tvrdí, že Carlos Ghosn svými činy uvedl japonskou společnost do chaosu a způsobil jí obrovské finanční ztráty. Když Renault v roce 1999 získal kontrolu na Nissanem, byla japonská automobilka na pokraji bankrotu a produkovala jen finanční ztrátu. Nyní vyrábí víc aut než Renault a vykazuje vyšší míru zisku, dokonce nejvyšší ze všech japonských automobilek.
 
Renault kontroluje 43 % akcií Nissanu a má rozhodující vliv na složení vedoucího managementu japonské společnosti. Naopak Nissan vlastní 15 % akcií Renaultu bez hlasovacích práv. To vyvolává velké napětí na japonské straně, zvláště když rozhodnutí Renaultu ovlivňuje francouzská vláda. Ta kontroluje 15 % akcií automobilky s dvojnásobnými hlasovacími právy.
 
Podle dostupných informací chce Renault jako hlavní akcionář prosadit změnu ve vedení Nissanu. Hodlá jmenovat nového generálního ředitele aby se stabilizovala spolupráce v rámci aliance. Jenže generální ředitel Nissanu Saikawa už dříve odmítl svolat mimořádné setkání akcionářů, které by tyto změny mohlo schválit. Namísto toho byl ustaven zvláštní výbor pod vedením Seiichira Nishioky, který má do konce března předložit několik návrhů jak zlepšit řízení Nissanu. Nishioka k tomu prohlásil, že soustředění příliš mnoha pravomocí do rukou jediné osoby může působit pro firmu problémy.
 
V Japonsku byl Ghosn okamžitě po svém zatčení vedením Nissanu odvolán z funkce předsedy a stejně tak byl zbaven funkce generálního ředitele automobilky Mitsubishi, v níž Nissan díky Ghosnovi vlastní 34 %. Ve Francii jej vedení Renaultu ponechalo ve funkci generálního ředitele, pouze ustanovilo Thierryho Bollorého jeho zastupováním. Nyní ale francouzská vláda jako nejsilnější akcionář tlačí na Renault, aby Ghosna odvolal a nahradil jej generálním ředitelem Michelinu Jeanem-Dominiquem Senardem, protože Ghosnovo věznění může trvat ještě několik měsíců.
 
Mezi tím soud v Tokiu opakovaně prodlužuje Ghosnovu vazbu přidáváním stále dalších obvinění. Ghosn (64) soudu předložil novou žádost o propuštění na kauci s nabídkou mnoha dalších garancí. V žádosti uvedl, že není v jeho zájmu odjíždět z Japonska, protože jeho jediným cílem je očistit se ze všech nepravdivých obvinění. Automobilky Nissan a Mitsubishi navíc připravují na Ghosna občanskoprávní žalobu kvůli škodě, kterou jim způsobil.
 
V současné době Ghosnovi nejsou umožněny žádné osobní kontakty s rodinou a při každodenních mnohahodinových výsleších nesmí být přítomen jeho právní zástupce. Ghosnova manželka Carole proto zaslala stížnost organizaci Human Rights Watch: „Každý den ho vyšetřovatelé vyslýchají, zastrašují, přemlouvají a hrozí mu bez přítomnost právníků aby na něm vynutili přiznání. Žádná lidská bytost by neměla být zadržována za tak drsných podmínek, jejichž jediným jednoznačným účelem je vynucení přiznání.“ Carole Ghosnová se s prosbou o pomoc obrátila i na presidenta Macrona.