fiat investuje 9 miliard eur do výroby v itálii | Aktuality | autoweek.cz

Fiat investuje 9 miliard eur do výroby v Itálii

Fiat investuje 9 miliard eur do výroby v Itálii

20.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Italská automobilka Fiat je připravena investovat 9 miliard eur do vývoje nových modelů jako součásti svého plánu jímž chce v příštích třech letech ukončit ztráty v Evropě a oživit své takřka nečinné závody v Itálii.

Uvedené investice mají být použity na rozšíření výroby luxusních vozů Maserati a Alfa Romeo společně s novými variantami modelů 500 a Panda, které se mají vyrábět v Itálii. Součástí tohoto plánu je ukončení výroby donedávna nejprodávanější modelové řady Punto a její náhrada pětidveřovou verzí modelu 500, která se má vyrábět v Polsku.  Výroba v Polsku je nejen levnější, ale také je podstatně kvalitnější než v italských závodech Fiatu.

Podle šéfa značky Fiat Oliviera Francoise budou obě modelové řady miniaut orientovány na odlišné skupiny zákazníků - Panda a její deriváty na ty, pro něž je rozhodujícím parametrem cena, zatímco modely odvozené z 500 budou lépe vybavené aby oslovily zájemce o prémiové vozy.

V září 2013 už vedení Fiatu oznámilo, že plánuje investovat přibližně miliardu eur do spuštění výroby SUV značky Maserati v továrně Mirafiori v Turíně do konce roku 2014. Fiat chce zde mít 5300 zaměstnanců aby dosáhl optimalizace využití výrobního zařízení pro produkci tohoto SUV.

V 70. letech v závodě Mirafiori pracovalo až 50 000 zaměstnanců, kteří vyráběli více než 600 000 aut ročně, zatímco letošní produkce zřejmě nepřekročí hranici 25 000 vozů… Fiat v současné době v Itálii zaměstnává 30 700 dělníků, kteří ovšem letos takřka pět měsíců nechodili do práce!

Šéf Fiatu a Chrysleru Sergio Marchionne se dostává pod tlak, protože zatím jen prezentuje ozdravné plány a slibuje nové modely (naposledy to bylo 20 nových modelů Fiatu a Alfy Romeo do konce roku 2016), ale nic z toho se nerealizuje. V důsledku toho Fiat už čtyři roky dramaticky ztrácí podíl na evropském trhu - z 9,3 % v roce 2009 na 6,2 % v roce 2012 resp. 6,1 % po 11 letošních měsících.

Jako doklad toho, že tento nejnovější program se bude skutečně realizovat by mělo přijít představení nové generace Fiatu 500 během roku 2014 a spider na bázi Alfy Romeo 4C. Skutečně klíčový model - už několik let slibovaný nový sedan Alfa Romeo Giulia - se ale představí až v roce 2016.

Příznivou zprávou pro Fiat je skutečnost, že na jaře představený sedan Maserati Ghibli získal 23 000objednávek, což je pozoruhodné u značky, která v roce 2012 prodala jen 6200 aut!

  • Fiat investuje 9 miliard eur do výroby v Itálii
  • Fiat investuje 9 miliard eur do výroby v Itálii
  • Fiat investuje 9 miliard eur do výroby v Itálii
  • Fiat investuje 9 miliard eur do výroby v Itálii
  • Fiat investuje 9 miliard eur do výroby v Itálii