name | autoweek.cz

Petr Fulín vyhrál FIA ETCC 2017

09.10.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Petr Fulín se závodním vozem Seat Leon Cup Racer obsadil ve finálovém podniku evropského poháru cestovních vozů FIA European Touring Car Cup (ETCC) na mosteckém autodromu druhé a první místo a stal se vítězem celého závodního seriálu. Víkendové drama vyvrcholilo až v posledním závodě.
Velké finále FIA ETCC na Autodromu v Mostě přineslo rozšířené startovní pole s několika debutanty. Byli mezi nimi i jezdci z České republiky Petr Fulín jr. (Seat Leon Cup Racer), Václav Nimč jr. (Volkswagen Golf GTI TCR) a Petr Čížek (Seat Leon Cup Racer).

Křenek Motorsport perfektně připravil i Seat Leon Cup Racer pro vedoucího jezdce šampionátu Petra Fulína. V Mostě Petr Fulín jako vedoucí jezdec šampionátu v boji o titul čelil úsilí čtyř soupeřů - Švýcara Christjohannese Schreibera (Honda Civic TCR), Maďara Norberta Nagyho (Seat Leon Cup Racer), Makedonce Igora Stefanovskiho (Seat Leon Cup Racer) a spíš už jen teoreticky i Švýcara Petera Rikliho (Honda Civic TCR). Bodový stav FIA European Touring Car Cup (ETCC) před závodem v Mostě: 1. Fulín 63, 2. Schreiber 57, 3. Nagy 56, 4. Stefanovski 55, 5. Rikli 41,5, 6. Mota 24. Za vítězství v každém ze dvou závodů je 10 bodů a další tři jsou pro vítěze kvalifikace.

Sobotní kvalifikaci závěrečného podniku letošního ročníku evropského poháru cestovních vozů FIA European Touring Car Cup (ETCC), který se jel pod názvem The Most Grand Finale na mosteckém autodromu, ovládli tři největší kandidáti na titul. Vedoucí jezdec průběžného pořadí Petr Fulín se kvalifikoval třetím nejlepším časem. Ztratil přitom pouhou tisícinu vteřiny na Švýcara Christjohannese Schreibera, který si drží druhou příčku i celkově. Z pole position na startovním roštu do prvního závodu vyjel Maďar Norbert Nagy.

Do prvního závodu z pole position nejlépe odstartoval Nagy a v první šikaně chyboval Schreiber. Na mokrém povrchu se brzy do vedení probojoval Petr Fulín. Makedonec Igor Stefanovski sice předvedl skvělý výkon a ze třetí příčky se dostal do čela startovního pole. Jenže při svém útoku bezohledně narazil zezadu do vedoucího Petra Fulína a poškodil mu vůz. Tento manévr komisaři vyhodnotili jako nedovolený a Makedonec se po trestu průjezdem boxy propadl na osmé místo za mladším Fulínem. To mu vyneslo jediný bod, takže ztratil šanci na titul.

Na osychající trati se do vedení probojoval Plamen Kralev s Audi RS3 LMS a s náskokem vyhrál. Za ním dojeli tři adepti na titul Nagy, Fulín a Schreiber. Boj o titul letošního šampiona FIA ETCC se tak zúžil jen na tyto tři jezdce.

Do finálového závodu startovalo prvních osm jezdců v obráceném pořadí. Přesvědčivým vítězstvím se blýskl Petr Fulín. Svým soupeřům nedal šanci. Ačkoli startoval ze šestého místa na roštu, úspěšně se posouval až do čela vypjatého finále. Pro stříbro si dojel Kralev, bronzový skončil Nagy. Po havárii přišel o veškeré naděje Schreiber. Třešničkou na dortu bylo čtvrté místo šampionova syna Petra Fulína juniora.

„V obou posledních závodech to byla opravdu velká bitva a jsem moc rád, že se mi konečně podařilo pro českého importéra vozů Seat vybojovat první místo. Radost mám o to větší, že můžeme titul oslavit před domácím publikem v Mostě. Tímto velmi děkuji českému importérovi za dlouhodobou spolupráci a podporu. Musím poděkovat týmu Vekra Racing Team a mechanikům, bez jejichž skvělé práce během příprav na sezonu i v jejím průběhu by byl můj triumf nemyslitelný. Všem fanoušku děkuji za podporu a skvělou atmosféru. Mostecký autodrom ukázal, že je schopen pořádat prestižní motoristické akce, jako je i FIA ETCC. Jezdci i týmy si podle ohlasů víkend užili a připravený program ocenili. Věřím, že se v Mostě všichni sejdeme i v příštím roce,“ uvedl novopečený šampion Petr Fulín na tiskové konferenci.

Petr Fulín zakončil letošní vítězné tažení v poháru s 80 body po dvanácti závodech. Druhé místo patří Nagymu se 73 body, jemuž se v Mostě podařilo přeskočit Schreibera.