pohled do budoucnosti bmw | Aktuality | autoweek.cz

Pohled do budoucnosti BMW

Pohled do budoucnosti BMW

19.08.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Návštěvníkům automobilového týdne v Pebble Beach se dostalo pohledu do budoucnosti značky BMW. BMW M zde představilo koncept vysocevýkonného sportovního vozu Concept M4 Coupé postavený na základě nového BMW řady 4.

Vůz BMW M3 si za 30 let existence vybudoval unikátní postavení. Žádný jiný model posledních let nepřenášel motoristickým nadšencům v takové míře prvky ze závodních vozů do sériové produkce. Nyní se v Mnichově rozhodli k radikálnímu kroku.

Napjatě očekávaný nástupce legendárního modelu M3 BMW představilo jako koncept na milionářském setkání sportovních aut v kalifornském Monterey. Parametry pohonné jednotky zatím nebyly zveřejněny, ale podle zveřejněného videa lze odhadnout, že nejde o V8, ale pravděpodobně o šestiválec přeplňovaný turbodmychadlem. Vystavený vůz by měl být hodně blízký sériové podobě, která přijde do prodeje do léta 2014 po plánované oficiální premiéře na lednovém autosalonu v Detroitu.

Je velmi pravděpodobné, že BMW koncept Concept M4 Coupé ve speciálně pro tento vůz vyvinuté barvě Aurum Dust zanedlouho představí i v Evropě na autosalonu ve Frankfurtu.

Concept M4 Coupé navazuje na typický styl designu automobilů BMW M s výrazným charakterem, emocemi a extrémní dynamikou na první pohled. Pozornost zaslouží spodní hrana předního nárazníku vyrobená z uhlíkového kompozitu. Trojice velkých otvorů ve spodní části předního nárazníku má za úkol přivést dostatečné množství vzduchu pro chlazení a sání motoru. Na víku zavazadlového prostoru je umístěna odtrhová hrana zvyšující přítlak. Dva páry koncovek výfuku jsou z uhlíkového kompozitu a ze stejného materiálu je vyroben také již zmiňovaný difuzor.

Do nejmenšího detailu se zde minimalizuje hmotnost. Je to patrné například u střechy, spodní hrany nárazníku a zadního difuzoru, vyrobených z uhlíkových kompozitů CFRP (Carbon Fibre Reinforced Plastics). Střecha vyrobená z uhlíkových kompozitů snižuje těžiště.

 „BMW Concept M4 Coupé je nejpřímějším ztělesněním filozofie BMW M: spojuje v sobě geny závodních automobilů s neomezenou každodenní použitelností v jednom mimořádně přitažlivém celku. Po čtyři generace přinášely modely BMW M3 svět motorsportu na běžné silnice a BMW Concept M4 Coupé v tomto přístupu pokračuje. Označení M4 je vyjádřením toho, která modelová řada BMW byla použita jako základ,“ uvedl Friedrich Nitschke, předseda představenstva BMW M GmbH.

Koncepční automobil BMW Concept M4 Coupé je současně náznakem podoby vozu BMW M4 DTM, který BMW Motorsport v příštím roce nasadí do seriálu závodů cestovních vozů DTM. Tam je vzhledem ke stávajícím předpisům jisté, že jej bude pohánět nepřeplňovaný motor V8 4,0l.

„Před rokem jsme vítězstvím Bruna Spenglera v závodě DTM oslavili 40. výročí BMW M a 25. narozeniny BMW M3,“ řekl Nitschke v Pebble Beach. „S představením BMW Concept M4 Coupé jsme položili základy nové éry na silnici i na závodní okruhy. Reakce na představený koncepční vůz jsou fantastické. Není pochyb o tom, že tento vůz bude základem pro závodní speciál. DTM je ideální platformou pro další vývoj.“

  • Pohled do budoucnosti BMW
  • Pohled do budoucnosti BMW
  • Pohled do budoucnosti BMW
  • Pohled do budoucnosti BMW
  • Pohled do budoucnosti BMW