whitacre posiluje své postavení v čele gm | Aktuality | autoweek.cz

Whitacre posiluje své postavení v čele GM

Whitacre posiluje své postavení v čele GM

07.06.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ed Whitacre, mnohými vysmívaný jako „Člověk nepocházející z automobilového světa“, přebírá kontrolu nad globálním plánováním výrobků v rámci General Motors.

Zdá se, že zemětřesení na úrovni výkonných činitelů GM jen tak neskončí. Ed Whitacre opětovně zatřásl osobami ve vedení koncernu. A tentokrát z tohoto střetu osobností vzešel jako jasný vítěz. Whitacre totiž převzal kontrolu nad globálním plánováním výrobků. Bývalému šéfovi tohoto oddělení Tomu Stephensovi ponechal prozaičtější zodpovědnost spočívající v dohlížení na vývoj nových výrobků.

Whitacreovi bude asistovat nový vicepresident pro plánování výrobků Steve Carlisle, který na rozdíl od Whitacreho určité zkušenosti s plánováním výrobků má, protože krátce pracoval v plánování vývoje pick-upů. Carlisle vystřídá Jona Laucknera, jenž tuto funkci vykonával deset měsíců a nyní zamíří do oddělení nových kapitálových projektů. Nejpodstatnější však je to, že člověk, který se před necelými šesti měsíci dozvěděl o pojmu automobilový segment, má nyní na starosti globální plánování výrobků GM. To se tak rychle učí nebo se jedná o extrémního egocentrika?

V interní zprávě se objevila zajímavá zpráva související s reorganizací plánování a vývoje. Stephens řekl, že GM usiluje o zjednodušení procesu výrobek-vývoj. GM proto snižuje počet přezkoušení u každého vozidla o posouzení v rámci Rady GM pro vývoj globálních výrobků, která zahrnuje Stephense, jeho přímé podřízené a nejvyšší výkonné představitele z globálního regionu, pro nějž je určité vozidlo určeno. Tento výbor bude nyní každý výrobek kontrolovat během jeho vývoje pouze čtyřikrát. Počet kontrol se tedy podle mluvčí GM McBrideové sníží o třetinu. Záměrem je, aby níže postavení úředníci byli zodpovědní za svá rozhodnutí a současně se tím přenese větší odpovědnost za vývoj také na subdodavatele.

Přenesení rozhodování o vývoji na nižší úroveň je nejspíše dobrým nápadem. Zejména když horní vrstvy řízení přebírá bláznivý Texasan bez zkušeností s odvětvím. Pohled na některé změny v personálu konstrukce a vývoje vozidel ukazují na budoucí směřování GM.

Bývalý šéf konstrukce středních a velkých sedanů GM Jim Federico byl stažen ze sedanů a bude nyní vykonávat funkci výkonného šéfa skupiny a hlavního konstruktéra pro globální kompaktní, malé, mini a elektrické automobily. Federico vedl mezinárodní konstrukční tým, jenž na bázi Opelu vyvinul architekturu Epsilon II a jeho opětovné jmenování je znamením nového důrazu, který se v GM bude klást na kompaktní vozy.

Randy Schwarz převezme funkci hlavního konstruktéra skupiny pro střední a velké automobily a vozy s pohonem zadních kol, Jeff Luke se stane šéfem skupiny a hlavním konstruktérem pro globální pick-upy, dodávky a crossovery, zatímco Jully Burau bude globální hlavním konstruktérem pro velké pick-upy.

Dan Hancock, jenž byl od roku 2005 vicepresidentem pro globální vývoj pohonných jednotek, se ujme nově vytvořené funkce vicepresidenta pro globální plánování strategických aliancí. Bude přitom podřízený Stephense. Hancockovo místo zaujme vystudovaný elektroinženýr Jamie Hresko, který jako vicepresident od roku 2008 vystřídal několik funkcí v řízení výroby. Také on bude podřízen Stephensovi.

Na podzim s velkou slávou uvedená šéfka marketingu pro USA a Evropu Susan Dochertyová byla už před měsícem nahrazena Joelem Ewanickem. Ten přišel od Hyundaie přes týdenní působení ve vedení Nissanu North America. Populární Dochertyová byly nyní "uklizena" do Šanghaje aby tam řídila marketing GM pro Čínu.

Z hlediska českých subdodavatelů GM, kterých je velké množství, nastane důležitá změna od 1. září, kdy se vedení nákupu z funkce vicepresidenta GM Europe ujme Susanna Webberová, od roku 2008 ředitelka oddělení globální logistiky GM. Webberová začínala v nákupu GM v roce 1997 a vystřídala zde různé manažerské funkce. V roce 2003 pracovala i v oddělení nákupu GM Europe.

Kromě uvedených došlo v nejvyšším vedení GM k řadě dalších personálních změn, které přinesly mj. i 12 nových lidí na vedoucích místech obchodních oddělení. Podle Stephensova interního oznámení budou organizační změny ve vedení GM dále pokračovat.