pět let za stáčení - v polsku | Autoservis | autoweek.cz

Pět let za stáčení - v Polsku

Pět let za stáčení - v Polsku

02.05.2019 | | Aktuality

Oficiální vyjádření mezinárodní sítě autocenter AAA Auto k novému zákonu o zákazu stáčení tachometrů v Polsku.
Až pětileté vězení bude v Polsku hrozit podvodníkům, kteří při prodeji vozu falšují údaje o stavu najetých kilometrů. Příslušnou novelu, přijatou oběma komorami polského parlamentu, podepsal prezident Andrzej Duda. V České republice od loňského října za stáčení tachometru hrozí pouze půlmilionová pokuta. 
 
Síť autocenter AAA Auto v Polsku loni prodala 9300 vozů a letos na tamním trhu plánuje prodej až 15 000 automobilů. V návaznosti na tuto skutečnost provozovatel mezinárodní sítě autocenter AAA Auto společnost Aures Holdings nabídla své oficiální stanovisko. Vyjádřila je generální ředitelky a předsedkyně představenstva Aures Holdingu Karolína Topolová:
 
„Do diskuze o kriminalizaci přetáčení tachometrů jsme byli v Polsku aktivně zapojeni v posledních dvou letech. Spolu s poslancem Evropského parlamentu Tomášem Zdechovským jsem se v říjnu 2017 zúčastnila konference na toto téma ve Varšavě, na níž jsme se s přítomnými polskými zákonodárci shodli na nutnosti jeho řešení.

Pětiletý trest odnětí svobody je podle nás za tento trestný čin, který každoročně v Evropě stojí spotřebitele miliardy eur, naprosto přiměřený. Je škoda, že podobně přísný zákon jako v Polsku nemáme i u nás, kde je od loňského října maximální možnou sankcí pouze pokuta do půl milionu korun.

Stejně jako u nás i v Polsku ještě bude nutné usilovat o zavedení národního registru najetých kilometrů se zdroji dat z STK, od obchodníků s auty, ze servisů nebo od pojišťoven či úvěrových společností. Jedině porovnáním těchto údajů s údaji z obdobných databází ze zahraničí bude možné proti stáčení tachometrů bojovat na evropské i národní úrovni skutečně efektivně.

Největším problémem je totiž v současnosti dovoz již stočených vozů a jejich registrace se zfalšovaným stavem tachometru v zemi importu. Místní STK tak tento podvod do značné míry legalizují a činnost mezinárodních stáčecích mafií v podstatě umožňují, protože vůbec nezkoumají pravost údaje na tachometru.

Podle našich odhadů je z dovozových ojetých aut stočeno až 90 %, což lokální trhy ojetin masivně deformuje. Jen k nám se loni dovezlo ze zahraničí téměř 180 000 ojetých vozů, v Polsku to bylo něco kolem milionu.“