podpis konečných dohod mezi psa, dfg a erf | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Podpis konečných dohod mezi PSA, DFG a ERF

Podpis konečných dohod mezi PSA, DFG a ERF

28.03.2014 | Rybecký Vladimír | Tiskové zprávy

Podpis konečných dohod mezi PSA Peugeot Citroën, Dongfeng Motor Group, francouzským státem a rodinnými podniky Etablissements Peugeot Frères a FFP.

Francouzský ministr pro ekonomiku a finance Pierre Moscovici, předseda představenstva skupiny PSA Peugeot Citroën Philippe Varin, předseda správní rady skupiny Dongfeng Motor Group (DFG) Xu Ping, generální ředitel společnosti FFP Robert Peugeot a generální ředitel společnosti Etablissements Peugeot Frères Jean-Philippe Peugeot podepsali dne 26. března 2014 v Paříži finální dohody týkající se navýšení základního kapitálu, které bylo oznámeno dne 19. února 2014.

Slavnostního podpisu se zúčastnil prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching a prezident Francouzské republiky François Hollande.

Skupiny PSA Peugeot Citroën a DFG navázaly na úspěch své více než dvacetileté spolupráce a vstoupily podpisem konečné dohody o strategickém výrobním a obchodním partnerství do nové etapy.

Toto strategické partnerství zahrnuje tři oblasti:

- Zvýšení objemu výroby společného podniku DPCA, který skupiny DFG a PSA Peugeot Citroën založily v čínském městě Wuhan. Cílem je dosáhnout do roku 2020 výroby a prodeje 1,5 milionů automobilů ročně,

- Vytvoření společného centra pro výzkum a vývoj, které se bude věnovat vývoji produktů a technologií pro rychle rostoucí trhy včetně Číny,

- Vytvoření nového společného podniku, jehož úkolem bude rozvíjet prodeje vozů značek Peugeot, Citroën a Feng Šen (značka DPCA) v jihovýchodní Asii a případně na dalších rozvíjejících se trzích.

Díky tomuto posílenému partnerství by měly skupiny PSA Peugeot Citroën a DFG realizovat každá do roku 2020 výrobní synergie ve výši přibližně 400 milionů € ročně.

 

Navýšení kapitálu skupiny PSA Peugeot Citroën

Dle oznámení ze dne 19. února 2014 má na základě dohod dojít k Navýšení základního kapitálu v celkové výši 3,0 miliard € a bezplatné přidělení akciových opcí stávajícím akcionářům Peugeot SA za následujících podmínek:

- Navýšení základního kapitálu ve výši 1 048 milionu €, vyhrazené rovným dílem DFG a francouzskému státu, při ceně 7,5 € za akcii;

- Navýšení základního kapitálu se zachováním přednostního upisovacího práva ve výši přibližně 1 950 milionů € otevřené všem akcionářům Peugeot SA (včetně DFG a francouzského státu), za které se má finančně zaručit syndikát bank, a to za část akcií, které nebude upisovat DFG, francouzský stát a FFP/EPF;

Před navýšením základního kapitálu bezplatné přidělení akciových opcí stávajícím akcionářům Peugeot SA ve výši jedné akciové opce na stávající akcii, přičemž 10 akciových opcí umožní upsání 3 nových akcií. Jejich splatnost bude tři roky a budou uplatnitelné od 2. roku, cena jednotlivé akcie bude stejná jako cena akcií pro navýšení základního kapitálu vyhrazené DFG a francouzskému státu, tj. 7,50 € za akcii.

 

Investice ze strany DFG a francouzského státu by měly činit v obou případech 800 milionů €. Podíl každého z hlavních akcionářů, tedy DFG, francouzského státu a rodinné skupiny Peugeot, ve jmění skupiny by měl být stejný a činit v každém případě 14 %.

Vyhrazené navýšení základního kapitálu a bezplatné přidělení přednostních práv k upisování akcií bude popsáno v prospektu, který musí před konáním valné hromady akcionářů společnosti Peugeot SA svolané na 25. dubna 2014 schválit francouzský Úřad pro finanční trhy (AMF). Navýšení základního kapitálu se zachováním přednostního práva na upisování bude popsáno v prospektu, který bude vydán po této valné hromadě.

V průběhu roku 2014 bude také nabídnuto navýšení základního kapitálu vyhrazené zaměstnancům, aby měli možnost podílet se na obnově skupiny.

Tyto operace jsou podmíněné schválením ze strany regulačních orgánů ve Francii a v Číně a musí je rovněž schválit valná hromada akcionářů společnosti Peugeot SA.