renault ukázal nové clio | Aktuality | autoweek.cz

Renault ukázal nové Clio

Renault ukázal nové Clio

05.07.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ve čtvrté generaci přijde Renault Clio se zcela novým designem, nižší, širší a delší než dosud. Má hospodárnější motory a bude vybaven mnoha novými technickými vymoženostmi.

 

Renault ukázal podobu nové generace malého modelu Clio. Je to pro francouzskou značku klíčový vůz, protože je nejprodávanější modelovou řadu v Evropě. Vloni se jej v Evropě prodalo 305 000 kusů, což znamenalo meziroční pokles o 13 %. To jej řadilo na čtvrtou pozici mezi malými vozy (za Fiestu, Polo a Corsu). Celkem se už od uvedení první generace v roce 1990 (jako nástupce populárního R5) prodalo 11,5 milionu vozů Renault Clio.

Nová generace bude v prodeji jen s pětidveřovou karoserií, přičemž  do zadního sloupku skrytá klika zadních dveří dodává vozu sportovní vzhled ve stylu kupé. Veřejnosti se představí v září na autosalonu v Paříži.

Clio je prvním produkčním modelem vytvořeným pod vedením nového šéfa designu Laurense van der Ackera, který přišel v roce 2009 od Mazdy. Clio nese všechny charakteristické znaky, které byly prezentovány na konceptech Renaultu vytvořených pod jeho dohledem v posledních dvou letech - poprvé u studie De Zir z roku 2010. V porovnání s předchozími styly, vytvářenými pod vlivem Patricka le Quémenta, jde o návrat k plynulým vzrušujícím liniím namísto agresivních ostře řezaných rysů.

Clio bude prvním modelem Renaultu vybaveným tříválcovým motorem 0,9 l Energy TCe 90e přeplňovaným turbodmychadlem a s výkonem 66 kW (90 k) a točivým momentem 135 N.m. Ve spojení se systémem stop-start bude mít kombinovanou spotřebu 4,3 l/100 km (tj. 99 g CO2/km).

Nejúspornějším motorem bude turbodiesel 1,5 l Energy dCi 90 o výkonu 66 kW (90 k) s točivým momentem 200 N.m a se spotřebou 3,2 l/100 km (83 g CO2/km).

Počátkem roku 2013 se přidá čtyřválec 1,2 l přeplňovaný turbodmychadlem TCe 120 s výkonem 88 kW (120 k) a točivým momentem 190 N.m. Standardně bude kombinován se šestirychlostní dvojspojkovou převodovkou EDC (Efficient Dual Clutch).

Později samozřejmě přijde i verze od Renault Sport se čtyřválcem 1,6 l přeplňovaným turbodmychadlem a nabízející výkon okolo 150 kW (200 k).

Pro nové Clio jsou připraveny nové technologie. Především je to v automobilovém průmyslu poprvé použitý integrovaný tablet Renault R-Link s dotykovou 7" obrazovkou umožňující personalizaci uspořádání informací a s připojením na internet. Dalším unikátem bude Renault R-Sound Effect umožňující i výběr ze šesti různých podob zvuku motoru. Nechybějí ani kamera na zádi, navigace TomTom či bezklíčkový vstup. Kromě toho Renault pro tento model připravuje dosud nejrozsáhlejší program umožňující individualizaci podle požadavků zákazníků. Tento program se bude týkat nejen tradičních možností výběru podoby jednotlivých detailů v interiéru, ale také neobvykle rozsáhlé nabídky doplňků pro úpravu vnějšího vzhledu.

Čtvrtá generace Renaultu Clio se bude vyrábět ve Flinsu ve Francii a v Burse v Turecku. Prodej bude zahájen v listopadu.

  • Renault ukázal nové Clio
  • Renault ukázal nové Clio
  • Renault ukázal nové Clio
  • Renault ukázal nové Clio
  • Renault ukázal nové Clio
  • Renault ukázal nové Clio
  • Renault ukázal nové Clio
  • Renault ukázal nové Clio
  • Renault ukázal nové Clio