nové bmw x3 | Nové modely | autoweek.cz

Nové BMW X3

Nové BMW X3

12.07.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

S modelem X3 BMW v roce 2003 vstoupilo do segmentu kompaktních SUV. Ve dvou generacích od té doby vyrobilo více než 1,5 milionu kusů této modelové řady. Nyní přichází její třetí generace.
Třetí generace kompaktního SUV BMW X3 má o 5 cm delší rozvor než odcházející 2. generace. Světlá výška je 204 mm i nájezdové úhly vpředu 25,7° a vzadu 22,6° spolu s přechodovým úhlem 19,4° dávají dostatečnou rezervu pro překonávání terénních zlomů. Pozoruhodná je hodnota brodivosti 500 mm.
 
Další vylepšení podvozku
Dynamické kvality vozu vycházejí z ideálního rozložení hmotnosti 50:50 %, precizně vyladěného podvozku a inteligentního pohonu všech kol xDrive. Jeho propojení s elektronickým stabilizačním systémem Dynamic Stability Control (DSC) znamená, že rozdělení točivého momentu mezi všechna kola se může konstantně měnit. Řidič má navíc k dispozici standardně dodávaný volič jízdních režimů Driving Experience Control, který mu dává možnost volby mezi režimy Eco Pro, Comfort, Sport a Sport+, navrženými tak, aby zvýraznily ekonomiku provozu, komfort nebo dynamiku.
 
I třetí generace BMW X3 používá osvědčené zavěšení kol s dvojitými spodními rameny vpředu a pětiprvkovou zadní nápravu. K dynamické ovladatelnosti, stabilitě v přímém směru a citu v řízení přispívají také vylepšená kinematika náprav a řízení s elektrickým posilovačem a funkcí Servotronic.
 
Pro maximalizaci bezpečnosti jsou připraveny systémy DSC, dynamická kontrola trakce DTC, elektronická uzávěra diferenciálu ADB-X, kontrola brzdění v zatáčkách CBC, brzdový posilovač DBC, asistent pro rozjezd do kopce a asistent pro sjíždění ze svahů HDC. Dostupný je i systém Dynamic Damper Control s elektronicky ovládanými tlumiči, který upravuje jejich reakci podle povrchu vozovky a jízdní situace.
 
Pohonné jednotky
Modelovou řadu tvoří verze xDrive20d se vznětovým čtyřválcem, xDrive30d se vznětovým šestiválcem a vrcholná verze X3 M40i. Po nich budou brzy následovat X3 xDrive30i a X3 20i. Všechny motory jsou spojeny s osmistupňovou převodovkou Steptronic a všechny verze, dostupné při představení nového BMW X3, jsou vybaveny inteligentním pohonem všech kol xDrive.
 
BMW X3 M40i je poháněn novým zážehovým řadovým šestiválcem 3,0 l M Performance s výkonem 265 kW (360 k). Dvoulitrový čtyřválcový zážehový motor X3 xDrive30i nabízí výkon 185 kW (252 k) a vznětový řadový šestiválec X3 xDrive30d, nabízí maximální výkon 195 kW (265 k).
 
Varianta X3 20i, která se na trh dostane zanedlouho, nabídne zážehový čtyřválec 2,0 l s výkonem 135 kW (184 k) a X3 xDrive20d s výkonem 140 kW (190 k) poskytne sníženou spotřebu na 5,4 l/100 km.
 
Technologie BMW TwinPower Turbo u zážehových motorů zastupují dvoukomorová turbodmychadla TwinScroll, přímé vstřikování paliva High Precision Injection, časování vačkových hřídelů Double-VANOS a plně variabilní časování ventilů VALVETRONIC. Vznětové motory používají turbodmychadla s proměnnou geometrií lopatek a přímé vstřikování paliva Common rail pracující s tlakem až 250 MPa (2500 bar). Řízení emisí zajišťuje technologie BMW BluePerformance s filtrem pevných částic, oxidačním a záchytným NOX katalyzátorem a katalyzátorem SCR se vstřikováním AdBlue.
 
Hi-tech v interiéru
Kromě standardně dodávaného ovladače iDrive umožňuje volba navigačního systému Professional využití dotykového kontrolního displeje a ovládání gesty jako u řady 7 a řady 5. Na přání dodávaný dotykový displej poskytuje rychlý přehled nejdůležitějších informací. Ovládání je možné také pomocí hlasového asistentu, který nabízí nejpokročilejší dostupnou úroveň ovládání přirozeným hlasem umožňující formulovat požadavky přirozeným jazykem místo přednastavených hlasových povelů.
 
V oblasti asistenčních systémů řidiče a (polo)autonomního řízení jsou k dispozici všechny systémy momentálně nabízené automobilkou BMW. Pracují na základě aktivních zásahů do řízení a tvoří součást volitelného paketu Driving Assistant Plus společně se systémy výstrahy před protijedoucími vozy při odbočování vlevo, před jízdou v protisměru a příčně zezadu přijíždějícími vozy.
 
Unikátním prvkem je funkce Remote 3D View, která může být využita k přenesení trojrozměrného pohledu na bezprostřední okolí vozu přímo do chytrého telefonu.
 
Stále připojeno
Standardně dodávaná integrovaná SIM karta umožňuje využít funkci Intelligent Emergency Call s automatickým určením polohy a závažnosti nárazu. S novou službou BMW Teleservice Accident Assistance vozidlo rozpoznává i nehody v nízké rychlosti bez aktivace airbagů. Řidič pak dostane zprávu na displeji iDrive s nabídkou kontaktu na asistenční službu BMW Accident Assistance.
 
BMW jako první automobilka uživatelům Microsoft Office 365 nabízí připojení k serveru pro výměnu a editaci e-mailů, záznamů v kalendáři a kontaktů díky integrované funkci Microsoft Exchange. Na přání lze mít WiFi hotspot s vysokorychlostním připojením k internetu (LTE) pro 10 zařízení.
 
  • Nové BMW X3
  • Nové BMW X3
  • Nové BMW X3
  • Nové BMW X3
  • Nové BMW X3
  • Nové BMW X3
  • Nové BMW X3