dacia před velkou ofensivou | Aktuality | autoweek.cz

Dacia před velkou ofensivou

Dacia před velkou ofensivou

06.11.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Osm nových modelů slibuje rumunská automobilka Dacia uvést na trh do roku 2015.

Při naší návštěvě Rumunska jsme se mohli seznámit s plány automobilky Dacia pro nejbližší dva roky. Podrobně jsme tyto plány uvedli zde. Nyní jsme dostali další informace, které tyto plány upřesňují pro další období.

Dacia především připravuje výrobu zcela nového modelu. Tím by měl být levný městský miniautomobil označovaný jako Citadine. Jeho cena by se měla pohybovat okolo 5000 eur. Půjde o čtyřdveřový čtyřmístný automobil s designem vycházejícím z kombinace stylu modelu Logan a druhé generace Renaultu Clio. Nízké ceny bude dosaženo využitím konstrukčních prvků a komponent z jiných modelů Dacie a Renaultu. Motor by měl být 1,2 l převzatý z Renaultu Twingo. Délka vozu se má pohybovat mezi 350 až 360 cm.

Představitelé Dacie nám rovněž potvrdili, že se do dvou let rovněž představí minivan na bázi stávajícího modelu Logan.

Vicepresident Dacie Constantin Stroe říká: "Dacia každým rokem představí nový model, přičemž v roce 2012 uvidíte sjíždět z výrobní linky v Mioveni mimořádně zajímavé věci."

Obchodní ředitel Renaultu v Rumunsku Fabrice Cambolive k tomu dodal: "Začali jsme práce na vývoji budoucí řady Logan, přičemž první z nových modelů přijde na trh během dvou či tří let.

Renault uvolnil počítačový obrázek modelu střední třídy s kódovým označením X52. Jako první se představí sedan dlouhý 4,7 m. Je pravděpodobné, že tento vůz bude koncepčně vycházet ze stejného základu jako Samsung SM5, tedy i Renault Latitude. V roce 2013 přijde van. Ten o rok později doplní pick-up. Rovněž na rok 2014 je připravována modernizace Dusteru. Nástupce hatchbacku Sandero se představí v roce 2015.

Pohonné jednotky budou mít i nadále zdvihový objem 1,4 a 1,6 l a obdobnou architekturu jako současná řada K7, ale půjde o nízkoemisní pohonné jednotky.

Na druhou stranu je jisté, že se nepočítá s otevřenou verzí Loganu. Dvoudveřový Logan Cabrio nedávno předvedla rumunská tuningová firma Auto K9.

Uvedení modelu Duster ukázalo, že značka Dacia má ambice vstoupit na mezinárodní trhy i s modely, které nutně nemusejí být úplně laciné. Duster byl odborníky přijat s nadšením a okamžitě si získal velkou oblibu u kupujících všude, kde se začal prodávat. Zájem je o něj i v západní Evropě, kde se původně vůbec s prodejem značky Dacia nepočítalo. Obrovský zájem tento vůz vzbudil především v Jižní Americe, kde se nabízí pod značkou Renault.

Zájem Renaultu rozšiřovat prodej Dacií na jihoamerických trzích (ovšem pod značkou Renault) dokládá i nový koncept Sandero Stepway. Byl vyvinutý v Brazílii ve studiu Renault Design America a vystaven v Sao Paulu. S xenonovými světlomety doplněnými o LED to už vůbec není auto lákající nízkou cenou, ale atraktivní moderní automobil, který by byl chloubou jakékoliv zavedené značky.

 

  • Dacia před velkou ofensivou
  • Dacia před velkou ofensivou
  • Dacia před velkou ofensivou
  • Dacia před velkou ofensivou
  • Dacia před velkou ofensivou
  • Dacia před velkou ofensivou
  • Dacia před velkou ofensivou
  • Dacia před velkou ofensivou