name | autoweek.cz

ŠKODA Motorsport opět ovládla kategorii WRC 2 mistrovství světa

29.11.2018 | Antonín Matějka | Aktuality

Tovární posádky ŠKODA letos vybojovaly první tři místa v celkovém hodnocení WRC 2 a počtvrté v řadě získal tým ŠKODA Motorsport titul mistra světa v hodnocení týmů.

Titul mistrů světa v kategorii WRC 2 získala posádka Jan Kopecký/Pavel Dresler, druzí skončili Švédové Pontus Tidemand/Jonas Andersson a třetí mladí Finové Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen. Vozy ŠKODA FABIA R5 přitom zvítězily v 11 soutěžích třináctidílného světového šampionátu, čtyřikrát slavily double-dvojité vítězství. Po čtvrté v řadě získal tým ŠKODA Motorsport v kategorii WRC 2 titul mistra světa v hodnocení týmů. Tím ovšem letošní výčet vítězství soutěžních vozů ŠKODA nekončí. FABIA R5 opět dominovala v asijsko-pacifickém mistrovství APRC, v africkém mistrovství FIA African Rally Championship (ARC), v jihoamerickém šampionátu FIA South American Rally Championship (CODASUR) a rovněž v mistrovství Evropy FIA European Rally Championship (ERC). Navíc si na své konto připsala 17 titulů v národních šampionátech.

ŠKODA Motorsport nyní funguje ve zcela novém ústředí v těsné blízkosti továrny ŠKODA AUTO na okraji Mladé Boleslavi. V budově navržené přímo na míru je připraven prostor pro všechna oddělení ŠKODA Motorsport pod jednou střechou, a může tak vycházet vstříc svým zákazníkům i potřebám továrního týmu ještě lépe než dříve. Ve zcela nové budově má tým ŠKODA Motorsport vše, co potřebuje – výzkumné a vývojové centrum, výrobu, dílnu, sklady, přípravu prototypů, logistiku, kanceláře i showroom. Kancelářské prostory nového centra mají plochu 1859 m2 a dalších 3844 m2 pro dílny a skladové prostory. Celkově nové centrum zabírá plochu o rozloze 16 400 m2.

ŠKODA FABIA R5, která byla oficiálně homologována pro motoristický sport Mezinárodní automobilovou federací FIA 1. dubna 2015, si pro svůj celosvětový úspěch dojela již v první sezoně a její následné úspěchy na několika kontinentech podpořily výrobu zákaznických vozů pro soukromé týmy a importéry. Do dnešních dnů prodalo téměř 250 soutěžních vozů FABIA R5.

Při příležitosti výroční tiskové konference konané v Praze představila ŠKODA Motorsport i nový koncept soutěžního vozu FABIA R5, který by měl být homologován pro sezonu 2019.