škoda octavia v prosinci v evropě sedmá | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Octavia v prosinci v Evropě sedmá

Škoda Octavia v prosinci v Evropě sedmá

23.01.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Analýza prodeje automobilů za prosinec 2013 z agentury JATO Dynamics potvrdila vynikající prodejní výsledky nové generace vozu Škoda Octavia. Opět se umístil v desítce nejprodávanějších modelů v Evropě.

Podle nejnovější analýzy prodeje automobilů, zpracované JATO Dynamics, se prodejní výsledky v Evropě výrazně zlepšily v průběhu druhé poloviny roku 2013. Nakonec skončily jen 1,7 % za výsledky roku 2012. Ke snížení celoroční ztráty dopomohlo především silné poslední čtvrtletí. Největší měsíční nárůst roku 2013 byl zaznamenán v průběhu prosince. Ten pomohl snížit meziroční schodek z poklesu o 6,7 %, zaznamenaného v polovině roku v červnu 2013.

S jasným náskokem si Volkswagen Golf udržel titul nejprodávanějšího auta v Evropě i v roce 2013. Na konci roku 2013 vykázal dokonce nevídaný náskok 37,5 % před dalším nejprodávanějším modelem, kterým je Ford Fiesta. Fiesta zůstala nejprodávanějším model ze segmentu malých vozů i přes meziroční pokles prodeje o 4,1%.

Renault Clio skončil celkově na třetím místě s nárůstem o 17,6 %. Také Peugeot 208 a BMW řady 3, dosáhly v roce 2013 lepší prodejní výsledky. S ročním nárůstem o 49,3 % resp. 14,8% skončily tyto vozy na šestém a devátém místě.

Výrazné navýšení prodeje za celý rok 2013 v porovnání s předchozím rokem dosáhly vozy Mercedes-Benz C, Dacia Sandero, Toyota Auris, Seat Leon, Fiat 500L, Volvo V40 a Opel/Vauxhall Mokka. Všechny tyto modely v roce 2013 v porovnání s rokem 2012 navýšily prodej o 70% nebo více. Na postup do první desítky jim to ale nestačilo.

V první desítce nejprodávanějších modelů v Evropě se naopak udržel Nissan Qashqai navzdory tomu, že byla už na podzim představena nová generace tohoto crossoveru, která přichází do prodeje až nyní.

Škoda Octavia vzhledem k jarní generační proměně a snížení objemu výroby sice nedosáhla v celoročním srovnání zlepšení prodeje, nicméně její prodejní výsledky po plném náběhu produkce nové generace byly vynikající - po šestých místech v říjnu a listopadu se v prosinci mezi nejprodávanějšími modely starého kontinentu umístila na sedmém místě.

Viceprezident pro výzkum v JATO Dynamics Gareth Hession uvedl: "Rok 2013 zprvu vypadal pro evropský trh s novými automobily jako další pokračování chmurné doby, nicméně silnější druhá polovina roku přinesla slibnější výsledky. I když pro rok 2013 registrujeme celkový roční pokles ve výši 1,7 %, je třeba připomenout, že šest měsíců v roce už vykázalo růst. Čtyři po sobě jdoucí měsíce s pozitivní bilancí vyvrcholily v prosinci 2013 největším meziročním nárůstem. Pokud bude tento trend pokračovat, rok 2014 by se pro průmysl mohl ukázat jako slibný."

  • Škoda Octavia v prosinci v Evropě sedmá
  • Škoda Octavia v prosinci v Evropě sedmá
  • Škoda Octavia v prosinci v Evropě sedmá