škoda rapid odhalena v indii | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Rapid odhalena v Indii

Škoda Rapid odhalena v Indii

25.04.2011 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Téma, které v poslední době zaměstnává česká média i motoristy, dostalo nový impuls z nečekaného zdroje: od novinářů z Indie. Podle nich se tam ještě letos představí nový model s osvědčeným jménem Škoda Rapid.

Škoda Auto má v indickém Aurangabádu továrnu a ač její vozy zatím zaujímají na indickém trhu poměrně malý podíl, je česká značka v zemi velmi populární a vykazuje velký potenciál růstu. O vozy Škoda je proto mezi tamními motoristickými novináři velký zájem. Proto vynakládají velké úsilí v pátrání po připravovaných novinkách. Tou nejvýznamnější z hlediska indického, ale i českého, bude v nejbližších měsících zcela nový model řadící se mezi Fabii a Octavii.

Podle Indů se na říjnový svátek světla Diwali připravuje premiéra sedanu Škoda Rapid vytvořeného na bázi modelu Volkswagen Vento, což je od roku 2010 v Indii vyráběná obdoba ruského modelu Polo Sedan.

Škoda Rapid má mít stejnou platformu jako Vento, podle Indů označovanou VW251, v interním kódování Volkswagenu je to VW PQ25 jako nejnovější (tedy 5.) generace Volkswagenu Polo. Jde o jednu generaci novější platforma než PQ24 používaná u Škody Fabia. Vento má ale delší rozvor než Polo - 2552 mm.

Škoda Rapid by měla používat výkonnější motory než Fabia - v Indii to mají být čtyřválce 1,6 l s výkony 77 kW, a to zážehový MPFI i vznětový CRDI.

Škoda Rapid má být výbavou ale i cenou zařazena níž než Volkswagen Vento (Polo Sedan), takže v Indii má konkurovat oblíbenému sedanu Maruti Suzuki SX4 (Maruti Suzuki je dominantní značkou indického trhu).

Podle indických médií bude mít Škoda Rapid podobný styl jako nedávno představený koncept VisionD, ale na rozdíl od něj dostane tříprostorovou karoserii sedan se stupňovitou zádí. Indičtí novináři, kteří zřejmě vůz již viděli, uvádějí, že Rapid vypadá mnohem lépe než poněkud nezajímavé Vento (pravděpodobnou podobu Škody Rapid najdete zde). Připravuje se ale i hatchback. Ostatně VisionD má profil výrazně připomínající "Porsche z východu", tedy kupé Škoda Rapid (Garde) z let 1984-1990. Rozměry konceptu VisionD jsou ale bližší Octavii.

 

  • Škoda Rapid odhalena v Indii
  • Škoda Rapid odhalena v Indii
  • Škoda Rapid odhalena v Indii
  • Škoda Rapid odhalena v Indii