škoda zahajuje testování octavia green e line | Aktuality | autoweek.cz

Škoda zahajuje testování Octavia Green E Line

Škoda zahajuje testování Octavia Green E Line

12.01.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Desítka vozů Octavia Green E Line s čistě elektrickým pohonem zahajuje zkušební provoz v okolí Mladé Boleslavi.

Škoda zahájila testování deseti elektromobilů Octavia Green E Line s elektrickým pohonem v každodenním provozu. Octavia Green E Line je prvním čistě elektricky poháněným vozem automobilky Škoda. Výroba těchto vozů začala v srpnu 2011. Cílem zkušebního provozu je získání praktických uživatelských zkušeností s elektrickým pohonem v běžném silničním provozu. Testování vozů Octavia Green E Line má poskytnout důležité poznatky pro další vývoj elektrického pohonu až do stavu připraveného pro sériovou výrobu.
„Octavia Green E Line dokazuje naši technologickou kompetenci na poli elektromobility a je milníkem v rámci naší rozsáhlé strategie trvale udržitelného rozvoje,“ zdůraznil předseda představenstva společnosti Škoda Prof. Dr. h. c. Winfried Vahland. „Náš vývoj probíhá v těsné součinnosti s koncernem Volkswagen.“
Dr. Eckhard Scholz, člen představenstva za oblast Technického vývoje, dodává: „Škoda a celý koncern Volkswagen jsou dlouhodobě zaměřeny na trvale udržitelnou mobilitu na bázi regenerativních zdrojů energií. Elektrický pohon bude pro bezemisní mobilitu bezpochyby nabývat na významu. Ve spolupráci s koncernem jsme na velice dobré cestě.“
Výchozím modelem pro elektromobil se stala Škoda Octavia Combi, která se díky své modulární podvozkové skupině výborně hodí pro montáž sady baterií, elektronického řízení a elektromotoru. Volba modelu Octavia pro přestavbu na elektrický pohon je logická, protože Volkswagen tento typ pohonu zkouší v modelu Golf E Motion, který je postaven na stejné platformě A5 jako Octavia.
Elektromotor v Octavii Green E Line podává maximální výkon 85 kW. Nejvyšší točivý moment o hodnotě 270 N.m je k dispozici hned při rozjezdu. Díky tomu Octavia Green E Line akceleruje z 0 na 100 km/h za pouhých 12 s. Maximální rychlost činí 135 km/h.
Elektrickou energii Octavia Green E Line čerpá z lithio-ionového akumulátoru s kapacitou 26,5 kWh, což postačuje na dojezd 140 km. Akumulátor sestává ze 180 jednotlivých článků o průměru 55 mm a o délce 233 mm. Jeho celková hmotnost je 315 kg. Blok je umístěn pod střední a zadní částí podlahy a částečně i v zavazadlovém prostoru. Pro posádku je k dispozici pět míst k sezení.
Škodu Octavia si pro předvedení své koncepce elektrického pohonu vybrala firma Schaeffler, která svůj koncept Octavia ACTIVeDRIVE předvedla na autosalonu ve Frankfurtu. Vozy Škoda na elektrický pohon přestavuje česká firma EVC Group.

Přehled technických dat vozu Octavia Green E Line:
Jmenovitý výkon: 60 kW
Maximální výkon: 85 kW po dobu 60 s
Točivý moment: 270 N.m (4 s.), resp. 255 N.m (60 s)
Maximální rychlost: 135 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 12 s
Dojezd: 140 km
Akumulátor: lithio-ionový
Hmotnost akumulátoru: cca 315 kg
Kapacita akumulátoru: 26,5 kWh
Nabití na 80% kapacity za 8 hodin při napětí 230 V (jednofázový proud) nebo 2 hodiny při 400 V (třífázový proud)