hummer bude prodán čínskému tengzhongu | Aktuality | autoweek.cz

Hummer bude prodán čínskému Tengzhongu

Hummer bude prodán čínskému Tengzhongu

15.10.2009 | Rybecká Ivana | Aktuality

GM oznámilo podepsání dohody o prodeji 80 % firmy Hummer čínské průmyslové společnosti Tengzhong. Zbývající podíl koupí soukromý investor. Je nutné ještě zajistit financování dohody. Cena údajně byla dohodnuta na 150 milionů dolarů. To ovšem znamená, že takováto investice do zahraničí podléhá schválení čínské vlády. A to se dosud nestalo.

Čínská společnost Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery, o které se při prodeji Hummeru uvažovalo dlouhé měsíce, schválila výrobní kontrakty s továrnami Shreveport v Louisianě a Mishawaka v Indianě, které v současnosti vyrábějí modely H3, H3T a H2. Zachrání se tak 3000 pracovních míst. Zahájení výroby modelů H3 a H3T v závodě ve Shrevportu se plánuje na konec listopadu 2009. To nepochybně potěší stále nervóznější prodejce značky po celém světě.
Příznivce Hummeru a americké patrioty snad utěší skutečnost, že firma Tengzhong má v plánu zřídit nové světové ústředí značky Hummer nedaleko Detroitu. Velký vliv na toto rozhodnutí měl daňový úvěr státu Michigan ve výši 20,6 milionů dolarů, nicméně firma Tengzhong má podle všeho zájem udržet silný americký charakter této značky.
Současné vedení Hummeru zůstane ve svých funkcích včetně nejvyššího šéfa Jamese Taylora, neboť podpora firmy Tengzhong umožní, aby Hummer začal směřovat k efektivnějšímu využití paliva. Nejvyšší výkonný šéf firmy Tengzhong Yang Yi uvedl, že je nadšen již probíhajícími iniciativami, díky kterým se jim jejich investice rychleji vrátí. Souvisí to zejména s vytvořením nové generace hospodárnějších vozidel, které podle něj splní nejen budoucí předpisy ale také očekávání zákazníků.
Noví vlastníci se chtějí zaměřit na flexibilní používání paliva E85, nafty a šestirychlostní převodovku. Díky schopnost používat E85 u modelů 2010 H3 a H3T by se tak Hummer stal první automobilkou, která v USA nabídne alternativní palivo u každého modelu, který vyrábí. V uvedených továrnách se ale budou vozy Hummer podle smlouvy s GM vyrábět jen do roku 2011 s možným prodloužením do června 2012. Zatím není jasné, kde se Hummer bude vyrábět potom.
Hummer tedy zatím dopadá lépe než značky Pontiac a Saturn, které budou v nejbližších měsících zlikvidovány.