name | autoweek.cz

Uber pod tlakem

Uber pod tlakem

23.01.2015 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Firma Uber musela v USA aktualizovat aplikaci pro sdílení jízd po několika případech sexuálních útoků v Bostonu a Chicagu. Také v Indii stojí před soudem několik řidičů společnosti Uber obviněných ze znásilnění přepravovaných cestujících.

Pro taxislužbu Uber, objednávanou přes internet, neprobíhal rok 2014 moc šťastně. Ještě před jeho začátkem - na Silvestra 2013, jeden z jeho řidičů v San Francisku zabil na přechodu chodce. Firma Uber posléze odmítla nehodu pokrýt ze svého pojištění. Pod tlakem veřejnosti posléze Uber změnil své pojistné smlouvy. Poté přišla série protestů taxikářů v mnoha evropských městech následovaná v některých zemích zákazem činnosti.

 

Skandálem se stalo prohlášení vicepresidenta společnosti Uber Emila Michaela. Ten na jednom soukromém večírku prohlásil, že si na novináře, kteří píší kritické články proti jeho firmě, najal čtyři soukromé detektivy a čtyři novináře nakloněné jeho firmě. S jejich pomocí hodlá zveřejňovat podrobnosti ze soukromí kritizujících žurnalistů. K jeho smůle ale mezi přítomnými byla jedna reportérka, která vše vzápětí zveřejnila. Michael sice později tvrdil, že to nemyslel vážně, nicméně se ukázalo, že nechal zveřejnit detaily ze sexuálního života Sarah Lacyové, která Uber kritizovala na blogu PandoDaily. Podobné útoky na novináře kritizující Uber byly zaznamenány i ve Španělsku a Thajsku.

 

Další skandál přišel v Sydney. V době paniky když terorista držel rukojmí v kavárně taxikáři Uber zneužili situaci a za své služby účtovali minimálně 100 dolarů. Podobný šok zažili zákazníci firmy v řadě měst světa na Nový rok, kdy jim opět byly účtovány vysoké částky. Na kampaň rozhořčených zákazníků, vyzývajících k bojkotování služeb této firmy, přišla jednoduchá odpověď: zákazník by si měl předem zjistit cenu než požádá o tuto službu.

 

Jako by firma poskytovatel taxislužby přes internet, firma Uber, neměl již dost problémů s taxikářskou lobby všude, kde začne svou službu nabízet, musí navíc čelit obviněním z toho, že její řidiči v několika městech sexuálně napadali cestující.

 

V Bostonu během 24 hodin nahlásily tři ženy sexuální napadení ze strany řidičů firmy Uber. V Chicagu se jiná žena po usnutí v automobilu probrala po násilném útoku v řidičově bytě.

 

Firma Uber proto, aby předešla podobným případům, aktualizovala v USA svou aplikaci. V těchto městech je nyní součástí aplikace fotografie řidiče a číslo státní poznávací značky. Ti, co službu využívají, by si tato čísla měli ověřit předtím, než do vozu vstoupí.

 

Firma Uber tedy musí zajistit lepší ochranu svých cestujících. Identifikace vozů a řidičů je důležitá, neboť vozy firmy Uber nejsou tak nápadné jako běžné taxíky, což může vést k nejasnostem mezi uživateli této služby. Nová aplikace s identifikací však nezabrání útokům, kterých se mohou dopustit přímí zaměstnanci firmy, jak se nejméně v jednom z těchto případu stalo.

 

Uber uvádí, že kontroluje původ žadatelů o tuto práci, ale navrhovaný zákon státu Massachusetts požaduje aby podobné firmy nesměly zaměstnávat lidi, kteří se dopustili sexuálního násilí nebo byli v předchozích deseti letech odsouzeni za vážné zločiny. Pokud se ukáže, že tento přístup může snížit počet napadení, firma Uber by měla uvažovat o zavedení stejného postupu všude na světě, aniž by čekala, než ji k tomu místní vlády přimějí.

 

V indickém Dillí byl provoz taxi společnosti Uber a podobných po internetu zprostředkovaných taxislužeb zakázán poté, co se ukázalo, že jeden z řidičů unesl a posléze znásilnil jednu ze svých zákaznic.