name | autoweek.cz

Umělá inteligence, cloud a blockchains v autech

Umělá inteligence, cloud a blockchains v autech

22.03.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Umělá inteligence Bosch naučí auta, jak se mají učit a přizpůsobovat situaci, nový Al palubní počítač dokáže „číst“ v silničním provozu, nabízí se řešení, které zabrání podvodům s tachometry, a připojené autoservisy mohou začít s opravou vozidla ještě než přijede.
Na mezinárodní konferenci Bosch ConnectedWorld 2017 o internetu věcí v Berlíně Bosch představil palubní počítač pro vozidla s automatizovaným řízením. Díky umělé inteligenci (Al) může využít metody strojového učení. Díky tomu bude Al palubní počítač navádět automobily s automatickým řízením i ve složitých dopravních situacích.
 
Automobily využívají senzory Bosch ke sledování svého okolí. Při využití umělé inteligence budou tyto údaje interpretovat aby bylo možné předvídat chování ostatních účastníků silničního provozu. Pro realizaci hlavního palubního počítače plánuje Bosch přizvat ke spolupráci americkou firmu Nvidia. Ta dodá společnosti Bosch čip k uložení algoritmů vytvořený pomocí metody strojového učení. Zahájení výroby Al palubního počítače se očekává nejpozději počátkem příštího desetiletí.
 
Automobily bez řidičů
Palubní počítač Bosch dokáže rozpoznat chodce nebo cyklisty. Umělá inteligence usnadní vyhodnocování situací. Například automobily se zapnutými směrovkami s větší pravděpodobností změní jízdní pruh, než ty, které je zapnuté nemají. Díky tomu automobily s automatickým řízením s Al rozpoznají a vyhodnotí složitou dopravní situaci a této informaci přizpůsobí řízení.
 
Vše, co se počítač naučil během jízdy, si uloží do své umělé neuronové sítě. Odborníci v laboratoři tyto znalosti posoudí z hlediska přesnosti. Po dalším testování na silnici bude možné pomocí aktualizace přenést strukturu uměle vytvořených znalostí do dalších Al palubních počítačů.
 
Bezpečné sdílení dat a vlastnictví přes internet
Kromě umělé inteligence a cloudu je jednou z nových oblastí podnikání technologie blockchain. Ta spotřebitelům umožňuje bezpečné online sdílení dat bez zapojení třetí strany. Uživatelé budou moci uzavírat online dohody a smlouvy a provádět bezpečné platby, přičemž tato technologie zajišťuje anonymitu dat. Blockchain je založena na decentralizované databázi, která distribuuje do ní zadané informace přes tisíce počítačů.
 
Bosch v boji proti podvodům s tachometry
Díky praktickému využití blockchainu by mělo být možné skoncovat s podvody s tachometry. Cílem je s touto podvodnou praktikou bojovat pomocí digitálního deníku najetých kilometrů, který bude distribuován přes více počítačů. Automobily budou do těchto počítačů pravidelně odesílat údaje o najetých kilometrech. Pomocí aplikace ve smartphonu budou mít majitelé kdykoliv možnost si tyto údaje ověřit a porovnat je s údaji na displeji vozidla. Pokud budou chtít svoje auto prodat, budou mít k dispozici certifikát s osvědčením správnosti údajů o ujetých kilometrech.
 
Bosch propojuje automobily s autoservisy
Jak mohou umělá inteligence, cloud a blockchains s připojenou inteligentní technologií Bosch změnit náš život? Například když kámen zasáhne okno vozidla, autoservis přes cloud obdrží automatickou informaci a může se na potřebnou opravu připravit. Připojená logistika zajistí, že je náhradní díl připravený a čeká na příjezd zákazníka. Po nasazení brýlí s rozšířenou realitou, které zobrazují pokyny, může mechanik vykonat svou práci snadněji a rychleji. Pro řidiče to představuje výhodu, protože může odjet už po krátkém čekání.