name | autoweek.cz

Whisky pomůže čistší dopravě!

Whisky pomůže čistší dopravě!

19.08.2010 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Pomůže výroba whisky vyřešit problémy automobilové dopravy? Zdá se to být nezvyklé, nicméně podle výzkumníků z Napier University v Edinburku je to možné. Vedlejší produkt z výroby whisky biobutanol by se dal používat místo benzinu!

Skotští vědci pracují na vývoji nového procesu výroby biobutanolu využívajícího vedlejší produkty z výroby whisky - tekuté výpalky a mláto. Při výrobě whisky se ve Skotsku každoročně vyprodukuje 1,6 miliardy litrů výpalků a 187 000 tun mláta. A to už je množství, jež stojí zato zpracovat třeba i jinak než jako krmivo pro dobytek. Postup výroby údajně vychází z technologie používané za války při výrobě výbušnin. Dvouletý výzkum přišel na 260 000 liber.

Výhodou butanolu v porovnání s etanolem (tedy lihem) je větší energetická kapacita (o 30 % vyšší než u etanolu) a především to, že na rozdíl od použití lihu nevyžaduje žádné úpravy zážehových motorů při jeho použití namísto benzinu. Biobutanol je možné používat místo benzinu jako čistý a nevyžaduje příměs 15 % benzinu jako etanol.

Ředitel výzkumu biopaliv na universitě Napier profesor Martin Tangney říká: \"EU vyžaduje dosáhnout d roku 2020 podíl 10 % biopaliv. Proto hledáme jejich nové zdroje. Zatímco petrolejářské společnosti ve svém výzkumu hledají cesty jak je získat z různých rostlin pěstovaných cíleně pro produkci biopaliv, my jsme se zaměřili na prozkoumání možností využití materiálů jako jsou odpady při výrobě whisky. To je mnohem ekologičtější postup a navíc to může přinést další přínos pro nejdůležitější průmyslové odvětví ve Skotsku. Proto spolupracujeme i s největšími místními producenty whisky.\"

Po dokončení první etapy zbývá už jen jediný problém - ve druhé etapě dostat palivo z whisky do čerpacích stanic. A pak už může whisky pomoci pročistit ovzduší ve Skotsku.