name | autoweek.cz

Zelená dohoda motorem pro zotavení

Zelená dohoda motorem pro zotavení

30.04.2020 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová slíbila, že evropská Zelená dohoda bude středobodem plánu obnovy EU. Přitom přišla s pozoruhodnou myšlenkou - snížit zatížení klimatu emisemi CO2 přechodem na výrobu nízkouhlíkových ocelí!

„Využitím evropského ekologického obchodu jako našeho kompasu můžeme z krize této pandemie udělat příležitost, abychom znovu vybudovali naše ekonomiky a učinili je odolnějšími. Když se nyní chystáme pomalu vracet do práce a investovat miliardy eur do obnovy našeho hospodářství, neměli bychom upadat do starých znečišťujících návyků. Místo toho bychom se měli od této pandemie lépe odrazit a použít evropskou Zelenou dohodu jako náš motor pro zotavení,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von den Leyenová.
 
„Svou společnost a naši planetu můžeme učinit zdravější investováním do obnovitelných zdrojů energie, řízením čistých aut, renovací našich domů a zvýšením jejich energetické účinnosti. Také nákupem udržitelných potravin, opětovným použitím materiálů místo jejich vyhazování nebo výrobou nízkouhlíkové oceli. To je podstata evropské Zelené dohody,“ prohlásila vystudovaná lékařka von den Leyenová, jíž bylo prokázáno, že polovina její doktorské práce byla plagiát. Výroba nízkouhlíkových ocelí za účelem snížení zatížení klimatu je opravdu pozoruhodná myšlenka, která nepochybně nadchne každého strojaře...
 
Von der Leyenová zopakovala podobné prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové: „S evropskou ekologickou dohodou Evropská komise ukázala cestu vpřed. Proto vítám prozatímní cíl snížení emisí skleníkových plynů v EU do roku 2030 o 50 nebo 55 % ve srovnání s rokem 1990. Proběhne složitá debata o přidělování finančních prostředků. Je však důležité, aby programy obnovy měly vždy na paměti klima. Neměli bychom podporovat nic co škodí klimatu, ale investovat do klimatických technologií.“
 
Kancléřka Angela Merkelová i na zasedání ministrů energetiky zemí EU potvrdila podporu zvýšení cíle EU v oblasti klimatu do roku 2030 ze 40 % na 50 % nebo dokonce 55 %. Merkelová trvá na tom, že evropská Zelená dohoda musí být hybnou silou plánu evropské hospodářské obnovy. Německo přitom dosud chránilo svůj těžký průmysl založený na využití fosilních paliv jako žádný jiný členský stát EU. Německo je také daleko od předložení národního klimatického plánu. Přitom lhůta 31. prosince 2019 již dávno uplynula a Komise už v únoru kvůli tomu Německo varovala.
 
Kancléřka Merkelová také uvedla, že je nyní čas „prokázat naši pevnost“, protože klima nesmí být vyloučeno z ekonomických pobídek, které se v současné době sestavují. Vyzvala rovněž k rozšíření systému EU pro obchodování s emisními kredity (EU ETS) na nová odvětví - vytápění a dopravu.