zetsche se obrací na vlády | Aktuality | autoweek.cz

Zetsche se obrací na vlády

Zetsche se obrací na vlády

29.11.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Šéf Daimleru Dieter Zetsche vyzývá vlády ke kompenzaci nákladů na vývoj elektrických automobilů.

Nejvyšší výkonný šéf Daimleru Dieter Zetsche uvedl, že by vlády měly zákazníky finančně motivovat ke koupi elektrických automobilů, aby tak pomohly kompenzovat mimořádné náklady automobilek při výrobě těchto vozů a jejich vysokou cenu.

„I v nejlepším případě by cena elektrických automobilů v nejbližší budoucnosti mohla být o několik tisíc eur vyšší než v případě běžných vozidel,“ řekl Zetsche . „Jinými slovy potřebujeme patřičnou pobídku prodeje.“

Automobilka Daimler vyvíjí verzi sportovního vozu SLS a dvousedadlového městského vozítka Smart poháněné akumulátory. Smyslem tohoto vývoje je splnit regulační limity emisí oxidu uhličitého a konkurovat BMW. Daimler, jenž chce do roku 2012 vyrábět více než 10 000 elektromobilů ročně, staví ve východním Německu továrnu na výrobu lithio-ionových akumulátorů.

Zetsche uvedl, že automobilky nepočítají s tím, že by měly profit z elektrických automobilů, kterých bude na silnicích jezdit za 10 let méně než 10 %. Dodal, že k rozmachu elektrických automobilů dojde v mnoha malých krocích. "V nejbližších letech, optimisticky řečeno, nebudeme na elektrických automobilech příliš vydělávat,“ řekl Zetsche. Vládní pobídky prodeje elektrických automobilů by měly podle něj být spojeny s technologickými výhodami jako je výkonnost akumulátorů.