trump hrozí německým automobilkám | Aktuality | autoweek.cz

Trump hrozí německým automobilkám

Trump hrozí německým automobilkám

27.05.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Německé automobilky se dostaly do centra útoků prezidenta Donalda Trumpa. Ten prohlásil, že se v USA prodává příliš mnoho německých aut. To přispívá k německému obchodnímu přebytku, což škodí americkému hospodářství. Jenže v USA se vyrábí nejvíc německých aut na světě - po Číně!
„Němci jsou špatní, velmi špatní. Podívejte se na ty miliony automobilů, které prodávají ve Spojených státech. To je strašné a musímeto zastavit,“ prohlásil Donald Trump před vedením EU na schůzce za zavřenými dveřmi. Uvedl to Der Spiegel s odkazem na nejmenované účastníky setkání. Trumpovi je třeba přiznat jedno - nepoužívá žádné diplomatické kličky, ale říká vše, co si myslí, přímo a otevřeně. I když občas neví, jak se věci ve skutečnosti mají.
 
Trump opakovaně kritizoval vysoký obchodní přebytek Německa v obchodu se Spojenými státy. Už v lednu v jednom rozhovoru vyhrožoval uvalením 35% dovozního cla na zahraniční automobily prodávané v zemi. Německý obchodní přebytek se v loňském roce dosáhl rekordních 253 miliard eur (284 miliard dolarů).
 
„Pokud půjdete dolů po Fifth Avenue, tak tam každý má před domem Mercedes, zatímco v Německu nejsou vidět žádné Chevrolety,“ prohlásil Trump. Jenže General Motors již před lety svou nejprodávanější značku stáhlo z Evropy.
 
Německé automobilky Daimler, Volkswagen Group a BMW reagovaly na útoky se vzdorem ale i zklidněním. President Sdružení německých automobilek VDA Matthias Wissmann v reakci na Trumpovo prohlášení uvedl: „Spojené státy nejsou pro německé výrobce jen významným trhem, ale více než kdy jindy také důležitou výrobní základnou. Investice do Spojených států a mezinárodní výměny zboží jsou pro nás nedělitelné.“
 
Generální ředitel BMW Harald Krueger, jeden z malé skupiny vedoucích pracovníků, kteří doprovázeli německou kancléřku Angelu Merkelovou na její první cestě do Bílého domu po nástupu Donalda Trumpa, obhajuje význam volného obchodu a připomenul, že největší závod BMW na světě je ve městě Spartanburg v Jižní Karolíně, což automobilku v celkové bilanci činí největším vývozcem aut z USA.
 
Německý automobilový průmysl své aktivity v USA v posledních letech výrazně rozšířil. Od roku 2009 do roku 2016 produkce německých automobilek ve Spojených státech vzrostla čtyřnásobně. USA jsou dnes druhou největší zahraniční výrobní základnou německého automobilového průmyslu - po Číně! Německý automobilový průmysl v USA zaměstnává více než 110 000 lidí a vloni tam z jeho továren vyjelo 850 000 aut.
 
Tři němečtí výrobci tedy ve Spojených státech vyrábějí více aut, než se tam dováží z Německa. Vloni tam dohromady prodali 1,33 milionů aut, což představovalo podíl 7 % trhu (pro porovnání GM má 17,3 %, Ford 14,8 %, Toyota 14,0 % a Fiat Chrysler 12,9 %). Tržní podíl amerických koncernů v Evropě byl v roce 2016 13,5 %, tedy dvojnásobně větší než tržní podíl německých výrobců v USA.