name | autoweek.cz

Neobyčejné příběhy z historie automobilky

Neobyčejné příběhy z historie automobilky

22.09.2017 | | Auto archív

Podzimní série přednášek​ ve Škoda Muzeu přibližuje mimořádné momenty historie automobilky Škoda Auto. Výrazné osobnosti a přední historici zprostředkují v sálech Škoda Muzea v Mladé Boleslavi silné příběhy a často unikátní informace. Přednášky jsou přístupné bez rezervace a zdarma.
Oblíbené přednášky ve Škoda Muzeu pokračují. ​Podzimní sérií pěti přednášek navazuje Škoda Muzeum na oblíbená inspirativní setkání nad zajímavými momenty z historie automobilky Škoda Auto. Přiblíží přelomové okamžiky vývoje značky a seznámí návštěvníky se zajímavými osobnostmi, spojenými s automobily Škoda.
 
​„Při výběru témat podzimních podvečerních setkání ve Škoda Muzeu jsme vsadili na pestrost, připomeneme různé aspekty historie značky Škoda. Těší nás, že můžeme veřejnosti zprostředkovat například setkání s osobnostmi, stojícími za vývojem vozu Škoda Favorit, ale i méně známé informace o vývoji bezpečnosti či propojení značky Laurin & Klement s letectvím,“ říká vedoucí Škoda Muzea v Mladé Boleslavi Andrea Frydlová.
 
26. září 2017, od 17:30 hod Škoda Favorit - 30 let legendy
Úvodní přednáška v sále L&K Fórum bude věnována prvnímu sériově vyráběnému vozu mladoboleslavské značky s motorem vpředu a s pohonem předních kol, který se veřejnosti představil v září 1987. V diskusi moderované Lukášem Nachtmannem z Archivu Škoda Auto vystoupí řada výrazných osobností, které stály u zrodu modelu Škoda Favorit: tehdejší šéfkonstruktér Petr Hrdlička, ředitel PZO Motokov Andrej Barčák, vedoucí vývoje podvozku, motoru a převodovky Jan Nepomucký či vedoucí montáže prototypů Stanislav Cinkl, na komunikaci s italským studiem Nuccia Bertoneho zavzpomíná pamětník Jaroslav Šimek…
 
10. října, od 17:30 hod Škoda Favorit – Motorsport
Návazná druhá přednáška v sále L&K Fórum je věnovaná úspěchům soutěžního provedení modelu Favorit. Pro rok 1993 vypsala mezinárodní automobilová federace FIA nový světový pohár pro vozy s jednou poháněnou nápravou a nepřeplňovaným motorem o objemu do 2000 cm3. Značka Škoda hned v první sezóně Poháru vozů formule 2 dosáhla skvělého druhého místa a v roce 1994 v něm zvítězila. Na tyto a další úspěchy zavzpomíná tehdejší vedoucí oddělení Škoda Motorsport Pavel Janeba a jeho hosté.
 
24. října od 17:30 hod Otto Hieronimus (1879-1922)
Významnou osobnost úspěšného závodníka a konstruktéra automobilů i leteckých motorů Otty Hieronima představí ředitel Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi Vladimír Handlík. Otto Hieronimus formoval technický vývoj značky Laurin & Klement v letech 1907 – 1910, později s firmou spolupracoval jako konzultant.
 K jeho největším úspěchům na poli motoristického sportu patřilo v roce 1908 vítězství s vozem L&K typu FC ve třídě a páté místo celkově v závodě Petrohrad – Moskva. Ve stejném roce dosáhl Hieronimus s typem FCS na anglickém autodromu Brooklands rychlostního rekordu 118,72 km/h, platného pro čtyřválcové vozy o vrtání do 86 mm.
Dne 15. dubna 1911 Otto Hieronimus uskutečnil zřejmě první let letadlem na našem území: díky motoru Hiero, vyrobenému v továrně Laurin & Klement, se nad chuchelským závodištěm udržel 2 minuty a 26 sekund. Věhlasného Jana Kašpara tak předběhl o jeden den.
 
8. listopadu, od 17:30 hod Česká šlechta a motorismus
V počátečních fázích vývoje motorismu ještě nebyly motocykly a automobily pro každého, první zákazníci se rekrutovali z vyšších a movitější vrstev společnosti. Zvláštní postavení mezi nimi zaujímala domácí i zahraniční šlechta, která významně napomohla šíření dobrého jména značky Laurin & Klement. Aristokraté nechyběli ani mezi úspěšnými závodníky a akcionáři mladoboleslavské automobilky. Zajímavé informace a unikátní obrazový materiál si pro svoji přednášku připravil Jiří Knížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.
 
22. listopadu, od 17:30 hod Vývoj bezpečnosti vozů Škoda
Závěrečná z pětice přednášek podzimního cyklu je věnována historii bezpečnosti automobilů, zejména pak vývoji testování pasivní bezpečnosti v Československu a České republice se zaměřením na konstrukci automobilů Škoda. Tomuto tématu se bude věnovat expert na slovo vzatý, pan Rudolf Tesárek z crashové laboratoře společnosti Škoda Auto.
 
Vstup na všechny uvedené přednášky je zdarma. V příslušných sálech Škoda Muzea (třída Václava Klementa 294, Mladá Boleslav) s dostatečnou kapacitou začínají ve výše uvedených termínech vždy v 17:30 hodin.