vězení za manipulaci s cenami autodílů | Aktuality | autoweek.cz

Vězení za manipulaci s cenami autodílů

Vězení za manipulaci s cenami autodílů

11.08.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Řídící pracovník japonského dodavatele přiznal vinu na manipulování při stanovování cen autodílů a byl za to v USA poslán do vězení.

Ministerstvo spravedlnosti USA uvedlo, že vedoucí pracovník japonského dodavatele automobilových dílů uznal svou vinu a odpyká si 13měsíční trest ve vězení. Případ se týká vyšetřování snahy o manipulaci a stanovování cen v sektoru automobilových dílů. Je to poprvé, co obžalovaný vedoucí pracovník přiznal svou vinu.

 

Shingo Okuda (36), bývalý ředitel pro techniku a prodej společnosti G. S. Electech, se u amerického okresního soudu v Covingtonu přiznal k pokusu o manipulaci a stanovení ceny automobilových dílů používaných v protiblokovacích systémech brzd, které se instalují do automobilů montovaných společností Toyota Motor v USA a jinde.

 

„Dnešní doznání viny je vítězstvím pro spotřebitele, kteří si zaslouží vědět, že základní díly používané v jejich automobilech nejsou předmětem dohod potlačujících konkurenci,“ řekl zástupce prokurátora pro program uplatňování trestního práva v rámci divize zaměřené proti kartelovým dohodám Brent Snyder. „Protikartelová divize je nadále odhodlána hnát k odpovědnosti ty vedoucí pracovníky, kteří jsou zodpovědní za chování podkopávající tržní prostředí.“

 

Okuda souhlasil s tím, že bude s ministerstvem spolupracovat na probíhajícím vyšetřování a zaplatí pokutu 20 000 dolarů. Obžaloba vinila Okudu z účasti na tajných dohodách v období od ledna 2003 do února 2010. Společně s ostatními konspiračními partnery při jednáních a diskusích koordinovali nabídky a dohadovali ceny automobilových dílů dodávaných Toyotě.

 

Společnost G. S. Electech vyrábí, montuje a prodává řadu automobilových elektrických dílů včetně čidel na měření rychlosti. V roce 2012 přiznala vinu na konspiraci a souhlasila se zaplacením pokuty 2,75 milionu dolarů.

 

Během vyšetřování ministerstvo kromě Okudy obvinilo ze stejných trestných činů celkem 36 osob. Okuda jako první po obvinění přiznal vinu. Dodatečně přiznalo svou vinu 27 společností a souhlasilo se zaplacením pokuty v celkové výši cca 2,3 miliardy dolarů.

 

Ministerstvo spravedlnosti loni uvedlo, že mezinárodní dohadování cen zasáhlo více než 5 miliard automobilových dílů dodávaných americkým automobilkám. Podle generálního prokurátora Erica Holdera bylo celkově nezákonným jednáním zasaženo více než 25 milionů automobilů zakoupených americkými spotřebiteli: „Budeme pokračovat v kontrolách pod každou kapotou a prohlédneme každou pneumatiku, abychom zajistili ukončení tohoto nezákonného a destruktivního jednání.“

 

Domlouvání cen autodílů vyšetřují úředníci v USA, Evropě, Austrálii, Jižní Koreji, Japonsku a Kanadě.