200. stanic pro elektromobily v čr od abb | Autoservis | autoweek.cz

200. stanic pro elektromobily v ČR od ABB

200. stanic pro elektromobily v ČR od ABB

07.04.2020 | | Autoservis

Jubilejní 200. dobíjecí stanice pro elektromobily v rámci iniciativy ABB Elektrotechnika Mission to Zero byla uvedena do provozu v brněnském nákupním centru Královo Pole.
V Brně byly ve spolupráci se společností ČEZ instalovány čtyři nabíjecí stanice Terra 54 společnosti ABB. Tyto inteligentní stanice jsou součástí portfolia ABB Ability. Jejich řešení umožňuje monitorování nabíjecích stanic přes internet v reálném čase. Poskytuje tak vzdálenou diagnostiku, včetně údajů o spotřebě energie jednotlivých stanic a dalších statistických dat.
 
I v roce 2020 se bude ABB podílet na budování sítě rychlonabíjecích stanic ve spolupráci s největšími dodavateli elektřiny v České republice, jako jsou společnosti ČEZ, PRE nebo e.on. Vedle toho dodává stanice k supermarketům Lidl. Nově bude dodavatelem veřejných nabíjecích stanic pro operační program Doprava realizovaný společností PRE.
 
„Rok 2019 byl převratný. Společně s partnery jsme zahájili několik klíčových projektů podporujících rozvoj elektromobility v České republice. Jejich úspěšný start a bezproblémové fungování nám potvrdilo správnost cesty, kterou jsme se vydali,“ uvádí generální ředitel ABB Česká republika Vítězslav Lukáš.
 
Od října 2019 funguje v Trutnově nová inteligentní nabíjecí stanice pro elektrobusy, která zásadně zlepšuje komfort dobíjení. Díky stanici Heavy Vehicle Charger (HVC) 150 od ABB se změnil způsob i rychlost nabíjení bezemisních autobusů. Předností nových stanic je rychlé intenzivní nabíjení elektrobusů v průběhu dne, razantní snížení nákladů, menší instalační plocha a moderní nástroje pro diagnostiku a řízení. V rámci tohoto projektu ABB dodává své nabíjecí technologie společnosti ČEZ ESCO, která je generálním dodavatelem projektu. Dobíjecí stanice HVC 150 poskytne elektrobusům dodaných společností Škoda Electric unikátní výkon 150 kW.
 
ABB se rovněž podílelo na rozvoji největšího dobíjecího místa v České republice, které leží v obci Vystrkov. Zde majitelé elektromobilů mohou své vozy nabíjet už od roku 2016, kdy jej otevřela společnost e.on. Součástí tohoto parku je pět nabíjecích stanic ABB, jednou z nich je rychlonabíjecí stanice Terra HP. Zákazníci zde mohou využít i běžných služeb blízké čerpací stanice.