automobilky by měly přehodnotit své cíle v elektromobilitě | Aktuality | autoweek.cz

Automobilky by měly přehodnotit své cíle v elektromobilitě

Automobilky by měly přehodnotit své cíle v elektromobilitě

13.06.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bývalý generální ředitel Fordu Mark Fields na konferenci EcoMotion v Tel Avivu uvedl, že automobilový průmysl čeká přehodnocování cílů v otázce elektromobility.
Bývalý generální ředitel společnosti Ford Mark Fields dnes působí jako poradce globální společnosti pro správu aktiv TPG. Fields usiloval stát se s Fordem vedoucím výrobcem v oblasti elektromobility. Pod jeho vedením Ford zahájil vývoj vozidla s elektrickým pohonem a akumulátory pro dlouhý dojezd. Jenže jeho nástupce Jim Hackett tento projekt krátce po nástupu do funkce nechal zastavit a připravil vlastní program. Fields vedl Ford k investicím ve výši 4,5 miliardy dolarů do elektrifikace po roce 2020.
 
Fields uvedl, že Spojené státy budou při přijímání elektrifikovaných vozidel pravděpodobně zaostávat za ostatními zeměmi. Dodal, že výrobci automobilů musí bojovat s vysokými náklady na vývoj a čelit malé poptávce, a to navzdory slibům většiny velkých společností, že budou ve velké míře elektrifikovat svůj výrobní program.
 
„Myslím, že automobilový průmysl bude v příštích dvou až třech letech hodně počítat,“ uvedl Fields. „Můj názor je, že elektrifikace v průběhu let poroste, ale nebude to do takové míry, jak vám tvrdí většina expertů. Automobilky se budou muset nejprve vyrovnat s poklesem ziskovosti v důsledku zvýšených nákladů na vývoj a navíc bude nezbytné aby motivovaly poptávku. Některé elektricky poháněné modely se budou prodávat i se ztrátou. Pokud v tomto časovém období přijde recese, což se v určitém okamžiku stane, pak to bude na výrobce vyvíjet velký tlak.“
 
„Čína stanovuje tempo vývoje elektrifikace po celém světě. Čínská vláda rozhodla: Chyběli jsme na vedoucí pozici v oblasti spalovacích motorů. Nyní máme příležitost být v čele vývoje pohonných systémů pro 21. století. V tomto duchu vytvořili svou průmyslovou politiku,“ řekl Mark Fields.