plány ferdinanda piecha s porsche | Aktuality | autoweek.cz

Plány Ferdinanda Piecha s Porsche

Plány Ferdinanda Piecha s Porsche

02.07.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ferdinand Piech, obvykle rezervovaný patriarcha rodinného klanu Porsche a předseda dozorčí rady Volkswagenu, překvapivě odkryl své velké plány s rodinnou firmou novinářům Handelsblattu.

Z toho, co Ferdinand Piech o svých představách o budoucnosti Porsche novinářům Handelsblattu řekl vyjímáme:

- Porsche dostane pátou modelovou řadu, kterou bude menší SUV na nižší úrovni než je Cayenne, aby mohl konkurovat takovým modelům jako je BMW X5, Mercedes třídy M, ale také některým Audi Q…

- Objeví se sportovní vůz Volkswagen zatím neznámého typu nabízený pod značkou Porsche. Nikdo sice nic takového neschválil, ale co Piech řekl, to vždy platilo.

- Hybridní supersport 918 Spyder se začne vyrábět sériově. V případě potřeby se bude vyrábět ručně a bude stát kolem 500 000 eur.

- Panamera dostane ještě sportovní variantu.

- Protože práce na vývoji nových vozů jsou drahé, propojí se vývoj Porsche a Volkswagenu s cílem dosažení úspor při vývoji i výrobě. Porsche postupně bude využívat společných platforem s VW.

Aby si Piech zajistil, že dostane to, co chce, bude v čele Porsche s konečnou platností stát jako Piechova prodloužená ruka důvěrný přítel šéfa VW Martina Winterkorna Matthias Müller. Müller nahradí provizorního šéfa Michaela Machta.

Oznámení těchto plánů pozdržely prezidentské volby v Německu. Spolková země Dolní Sasko kontroluje ve Volkswagenu 20 % s možností blokovat jakákoliv rozhodnutí představenstva. Nyní se dosavadní premiér Dolního Saska Christian Wulff stal spolkovým prezidentem Německa. Ve správní radě Volkswaenu tak po něm zůstalo prázdné místo. Měl by jej zaplnit dobrý Němec s anglickým jménem (a původem) David McAllister, jenž se má stát novým dolnosaským premiérem.

Pravděpodobný nový nejvyšší výkonný šéf Porsche Matthias Müller podpoří rychlé spojení výrobce sportovních vozů s Volkswagenem. Müller se narodil v Karl-Marx-Stadtu (dnes Saská Kamenice) a vystudoval informatiku. Už u Audi, kde se podílel na vývoji A4 a A5, byl neustále nablízku Winterkorna, což jej nasměrovalo až do představenstva Volkswagenu. V současnosti vede divizi s názvem K-GM Products a je přímo zodpovědný nejvyššímu šéfovi skupiny VW Martinu Winterkornovi. K-GM řídí analýzu výrobků VW a výrobní strategii. Müllerovi lidé jsou zodpovědní za stanovení směrnic a styčných ploch v modelové řadě značek patřících do skupiny včetně zahájení a řízení společných podniků.

Müller bude mít za úkol rychle integrovat výrobce sportovních vozů do činnosti Volkswagenu. Současný šéf Porsche Michael Macht se stane šéfem výroby skupiny VW po Jochenu Heizmannovi. Ten by se měl stát šéfem užitkových vozů VW.

 

  • Plány Ferdinanda Piecha s Porsche
  • Plány Ferdinanda Piecha s Porsche
  • Plány Ferdinanda Piecha s Porsche
  • Plány Ferdinanda Piecha s Porsche
  • Plány Ferdinanda Piecha s Porsche