přípravy na zimu | Autoservis | autoweek.cz

Přípravy na zimu

Přípravy na zimu

02.12.2013 | | Autoservis

Češi často přezouvají pneumatiky pozdě a více tankují prémiovou naftu. Jeto výsledek ankety společnosti Benzina, které se zúčastnilo 700 řidiček a řidičů v Praze, Brně a Litvínově.

Naprostá většina řidičů a řidiček připravuje podle výsledků ankety společnosti Benzina svá auta na zimu. Majitelé dieselových vozů zvyšují v zimním období péči o motory svých aut a tankují prémiovou naftu. Češi však relativně často selhávají v jedné ze základních činností – přezouvání pneumatik. Téměř 20 % řidičů také přezouvá až s prvním sněhem. Téměř 15 % řidičů pak vůbec na zimní gumy nepřezouvá, z mladých řidičů si takto počíná téměř každý třetí.

„Ze závěrů naší ankety vyplývá, že v přezouvání zimních pneumatik mají čeští motoristé rezervy. Naopak co se týká otázky paliv, starají se o své vozy relativně dobře. V zimě jsou mnohem více citlivé na kvalitu nafty především vznětové motory a jejich majitelé jsou si toho vědomi – 30 % řidičů proto v tomto období tankuje prémiovou naftu,“ uvedl Václav Loula, ředitel pro jakost společnosti Benzina, a dodal: „Vyšší zájem právě v zimním období potvrzují prodeje naší prémiové nafty Verva Diesel.“

Většina řidičů v zimě tankuje Vervu Diesel či jinou prémiovou naftu až když teploty poklesnou pod bod mrazu. Hned 12 % ze všech řidičů vznětových aut tankuje v zimě Vervu Diesel či jiné prémiové nafty pravidelně.

Tradiční zimní nafta má filtrovatelnost do -20 °C. Nejen do extrémních podmínek Benzina nabízí prémiovou naftu Verva Diesel, která má vyšší cetanové číslo 60 (oproti obvyklým 51-53), díky čemuž zvyšuje účinnost motoru, tedy usnadňuje jeho nastartování a snižuje třecí ztráty. Vyšší mazivost nafty Verva také výrazně zlepšuje ochranu palivového čerpadla a vstřikovacích trysek. Verva Diesel vykazuje lepší nízkoteplotní vlastnosti v extrémních mrazech s parametrem filtrovatelnosti až do -26 ºC. V případě, že udeří doslova sibiřský mráz, je připravena na vybraných stanicích i arktická nafta, se kterou auto nezamrzne, ani když se teploty přiblíží -­32 °C.

Celá řada řidičů tankuje prémiovou naftu s ohledem na komplex velmi dobrých užitných vlastností s příznivým dopadem do spotřeby, výkonu a dokonalé péče o motor a palivovou soustavu celoročně.

 

Přezouvání pneumatik

Na obecnou otázku, zda svůj vůz připravují na zimu, odpovědělo kladně hned 93 % respondentů. Ne každý si však pod dostatečnou přípravou představuje totéž. To nejlépe demonstruje přístup k zásadní položce – přezutí pneumatik.

Zde negativně „vynikají“ zejména mladí řidiči (18 – 30 let). Zatímco 29 % z nich přezouvá na zimní až s prvním sněhem, stejně velká skupina mladých lidí ponechává i přes zimu na svých autech letní pneumatiky.

K pozdní výměně pneumatik „s prvním sněhem“ mají tendenci také ženy (téměř čtvrtina oproti 16 procentům mužů). Z celé skupiny respondentů ankety Benzina odpovědělo 15 %, že pneumatiky nevyměňují vůbec. 

 

Servis nebo svépomoc?

Pomoc servisu při přípravě na zimu vyhledávají zejména ženy, a to více než v 50 %. Jen 20 % žen se v tomto ohledu spoléhá sama na sebe. Muži naproti tomu preferují provádět veškeré výměny a kontroly svépomocí hned ve 45 %, čistě na servis se obracejí pouze ve 23 % procentech případů.

Mezi nejčastější činnosti v rámci přípravy auta na zimu patří kromě přezutí na zimní pneumatiky i jejich kontrola (75 % řidičů), doplnění nemrznoucí směsi (77 %) a kontrola oleje a brzdové kapaliny (48 %).