dacia omladila duster | Aktuality | autoweek.cz

Dacia omladila Duster

Dacia omladila Duster

10.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kompaktní SUV Dacia Duster dostává kromě modernizovaného výrazu omlazený design interiéru, novou výbavu a vyšší kvalitu. K tomu i nové pohonné jednotky. A to vše za stejnou bezkonkurenční cenu od 249 900 Kč.

Dacia ustanovila nový poměr ceny a užitných vlastností. Dacia při tom těží z technických znalostí skupiny Renault v oblasti kvality a vychází i z postupů a standardů aliance Renault-Nissan.

Od roku 2010, kdy byl Duster uveden na trh (a získal titul AutoBest 2011), se jej prodalo 450 000 kusů. Po modernizaci čtyř základních modelů - Logan, Sandero, Sandero Stepway a Logan MCV - Dacia omladila i Duster.

Nový Duster dostal nový design přídě. Součástí přepracované masky chladiče je nová mřížka vstupu vzduchu a nové světlomety s dvojí optikou světel pro denní svícení.

K tomu Duster nabízí bohatší výbavu. Dynamická kontrola stability podvozku (ESC) a čtyři airbagy (čelním pro řidiče a spolujezdce a bočními chránícími hlavu a hrudník) jsou součástí standardní výbavy. V nabídce jsou i tempomat s omezovačem rychlosti a zadní parkovací asistent.

Jednoduchý a funkční základní multimediální systém Dacia Plug&Radio zahrnuje rádio, CD přehrávač kompatibilní s formátem MP3, připojení Bluetooth, vstupy USB a audio jack na čelním panelu.

Nově nabízený multimediální systém s navigací Dacia Media NAV (držitel ocenění SmartBest 2012) je vybavený velkým dotykovým displejem 7“ s intuitivním ovládáním šesti funkcí: rádio, multimédia, telefon, mapa, navigace a nastavení. Dacia Media NAV zahrnuje technologii Bluetooth a navigační systém v grafickém 2D nebo 3D (ptačí perspektiva) zobrazení. Přenosná osobní zařízení, např. telefon nebo MP3 přehrávač, se připojují přes vstupy USB a klasický audio jack, které jsou pro lepší ergonomii umístěny na čelním panelu.

Duster s délkou 4,31 m a šířkou 2 m je ideální pro používání v každém terénu díky zvýšené světlé výšce 210 mm a velkým přechodovým úhlům (přední nájezdový 29,3°, přechodový 23° a zadní nájezdový 34,9°).

Duster nabízí možnost přepravy předmětů o délce 2,70 m (se sklopenou zadní lavicí) a větší objem zavazadlového prostoru až 475 l (443 l s pohonem 4x4).

Duster poprvé dostal verzi přeplňovaného zážehového čtyřválce s přímým vstřikováním 1,2 TCe. Turbodiesel 1,5 dCi je k dispozici ve verzích o vyšším výkonu 66 kW (90 k) nebo 81 kW (110 k).

Dacia i nadále podporuje LPG jako úspornou alternativu. Motor 1,6 16V je dostupný také ve dvoupalivové verzi 102 LPG se spotřebou 7,2 l/100 km při provozu na benzin a 9 l/100 km při provozu na LPG. Množství emisí CO2 je u benzinu 165 g/km a u LPG 145 g/km. Verze na LPG Dacia vyrábí ve své továrně souběžně s ostatními motory.

Ovladač pohonu 4x4 na středovém čelním panelu umožňuje řidiči volit režim 4x2 pro jízdu na suchých silnicích, režim Auto se samočinným rozdělením točivého momentu mezi kola přední a zadní nápravy v závislosti na podmínkách přilnavosti povrchu, a to až do 50 % na zadní nápravu, a režim Lock, který trvale přenáší 50 % točivého momentu na kola zadní nápravy, což je nastavení určené pro jízdu nízkou rychlostí v terénu a na povrchu s nízkou přilnavostí (sníh, bláto, půda, písek).

Převodné ústrojí s rozdělovací převodovkou koncipovanou na základě odborných zkušeností s terénními vozidly značky Nissan je vybaveno dvěma redukčními převody - normálním a krátkým. Škála krátkých převodů je ideální pro zvládnutí nejstrmějších svahů nebo překonávání překážek nízkou rychlostí, zatímco dlouhý převod pro jízdy na silnicích.

Duster rovněž využívá odborných zkušeností Nissanu se zadní nápravou s uzávěrkou diferenciálu, která umožňuje, že se kola na jedné ose točí nezávisle na sobě, což je praktické např. při uváznutí jednoho kola v blátě.

Duster se vyrábí v závodě v Pitesti v Rumunsku s využitím osvědčených aliančních pohonných jednotek.

Duster si zachoval stejnou základní cenu již od 249 900 Kč, nejlevnější verze s pohonem 4x4 přijde na 314 900 Kč (v obou případech s motorem 1,6 16V 77 kW). Na novou Dacii Duster se vztahuje stejná záruka jako na všechna vozidla značky Dacia, tedy na 3 roky nebo 100 000 km.

  • Dacia omladila Duster
  • Dacia omladila Duster
  • Dacia omladila Duster
  • Dacia omladila Duster
  • Dacia omladila Duster
  • Dacia omladila Duster
  • Dacia omladila Duster
  • Dacia omladila Duster