toyota ukázala budoucnost | Trendy | autoweek.cz

Toyota ukázala budoucnost

Toyota ukázala budoucnost

29.12.2014 | Rybecký Vladimír | Trendy

Toyota představila integrované bezpečnostní technologie a systémy příští generace. Prezentace proběhla v rámci odborného semináře v Toyota City na téma bezpečnosti provozu. Aplikace systémů V2I se objeví již od roku 2015.

Počínaje rokem 2015 budou některé z nových modelů společnosti Toyota Motor kompatibilní s pokrokovými systémy pro spolupráci mezi vozidly a infrastrukturou, které využívají bezdrátový kmitočet vyhrazený pro tzv. inteligentní dopravní systémy (ITS). Tato doplňková funkce se bude nabízet na přání jako součást souboru aktivní bezpečnosti Toyota Safety Sense P, jenž bude od roku 2015 k dispozici pro vybrané nové modely prodávané na japonském trhu.

 

Systémy budou ke sběru informací nezjistitelných pomocí palubních snímačů využívat kmitočet 760 MHz systémů ITS vyhrazený pro výměnu informací mezi vozovkou a vozidly (V2I), resp. mezi vozidly navzájem (V2V). Součástí výměny informací mezi dopravní infrastrukturou a vozidly jsou upozornění na křižovatkách se špatným rozhledem, informace o blížících se vozidlech nebo chodcích detekovaných pomocí senzorů nad vozovkou.

 

Mezi vozidly se budou vyměňovat informace o blížících se vozidlech podle potřeby i s akustickou a optickou varovnou signalizací pro řidiče. Kromě toho bude k dispozici nově vyvinutý tempomat Toyoty na bázi komunikujícího radaru, jenž je schopen udržovat bezpečný odstup mezi vozidly při jízdě po dálnicích.

 

Tempomat na bázi komunikujícího radaru využívá stávající radar Toyoty pracující v pásmu milimetrových vln, umístěný vpředu na vozidle, sloužící k detekci odstupu mezi vozidly a porovnávání jejich rychlostí. Doplnění funkce výměny informací o zrychlování a zpomalování vozidel jedoucích více vpředu (díky komunikaci mezi vozidly navzájem) pak výrazně zlepšuje celkovou schopnost monitorování provozu. Kromě zvýšení bezpečnosti na dálnicích tato funkce zároveň napomáhá omezovat dopravní zácpy a umožňuje snižovat spotřebu paliva.

 

Toyota vyvíjí rozhraní kompatibilních systémů ITS ve spolupráci s vládními ministerstvy, agenturami a dalšími soukromými společnostmi s cílem uvést tyto systémy do běžného provozu jakmile to v praxi bude možné.

 

V roce 2013 se Toyota zúčastnila projektu ITS Green Safety ve spolupráci veřejného i soukromého sektoru s cílem vyhodnotit sociální dopady podobných systémů. Do budoucna se Toyota chystá zapojit do konsorcia ITS Connect Promotion Consortium na podporu rozvoje dopravního prostředí pro bezproblémové zavádění uvedených systémů a jejich přijetí širokou veřejností. Toto konsorcium bylo založeno v říjnu 2014 s cílem podporovat praktické nasazení a provoz systémů na podporu řízení, infrastruktury a technologií s využitím vyhrazených komunikačních kmitočtů systémů ITS.

 

K dalším novým systémům Toyoty se ještě vrátíme.