kniha o matchboxech yesteryear | Auto archív | autoweek.cz

Kniha o matchboxech Yesteryear

Kniha o matchboxech Yesteryear

22.10.2011 | | Auto archív

První reprezentativní kniha o matchboxech Yesteryear vychází v češtině!

Dosud nejobsáhlejší výpravná publikace o starých matchboxech série Yesteryear vznikla překvapivě v češtině. O yesteryearech je v ní opravdu všechno. Dva autoři z Prahy a Ostravy pracovali čtyři roky na projektu, do kterého se zapojili odborníci z celého světa od Velké Británie, Německa a USA až po Austrálii. Ve své knize vysvětlují vznik celosvětového sběratelství kovových modelů, které iniciovaly matchboxy.

Nová publikace popisuje začátky společnosti Lesney, jak se modely Yesteryear vyráběly a také všechny jejich typy, varianty, krabičky, speciální balení, předváděcí stojany, katalogy, cenové přehledy, ale i kopie a napodobeniny.

Nejvzácnější matchboxy se dnes draží za částky přesahující mnohdy i sto tisíc korun. Autoři proto radí, jak se bránit falzifikátům.

Lahůdkou pro sběratele je 1700 kvalitních fotografií modelů, krabiček, prototypů, dobových inzerátů a sběratelských artefaktů série Yesteryear, které fotografoval jeden z autorů, historik a novinář Alexandr Pícha ve sbírkách v Evropě a Americe. Na veřejnost se tak poprvé dostanou desítky raritních exemplářů.

Publikace na křídovém papíře v tvrdých deskách a ve výpravné grafice vychází v omezeném nákladu před přípravou anglického vydání. Její rozsah je 584 stran a specializovanému zaměření odpovídá cena 1390 Kč. Kniha nebude dostupná v knižní síti, prodává ji vydavatelství Miramis na webu www.diecast.cz. K dostání bude od 11. listopadu 2011 i na specializovaných burzách.

  • Kniha o matchboxech Yesteryear
  • Kniha o matchboxech Yesteryear