první renault trucks d wide 18 cng v čr | Trendy | autoweek.cz

První Renault Trucks D Wide 18 CNG v ČR

První Renault Trucks D Wide 18 CNG v ČR

11.05.2018 | Rybecký Vladimír | Trendy

Šest vozidel distribuční řady D Wide 18 s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) rozšířilo flotilu společnosti Hrubý autodoprava, která je tak vůbec prvním dopravcem provozujícím tyto modely Renault Trucks s alternativním pohonem v České republice.
Vozidla D Wide 18 CNG v konfiguraci podvozek 4x2 o celkové hmotnosti 18 t jsou vybavena řadovým šestiválcem Euro 6 NGT9 o zdvihovém objemu 9 l a výkonu 235 kW (320 k). Tento motor disponuje takovými dynamickými vlastnostmi a komfortem při řízení, které jsou srovnatelné se vznětovým motorem, přičemž je schopen při nižší úrovni hluku vyvinout větší točivý moment 1360 N.m.
 
Vozy jsou vybaveny plně automatickou převodovkou Allison série 3200, která je dokonale přizpůsobena pro rozvážkový a distribuční provoz. D WIDE 18 CNG byly dodány s osmi ocelovými zásobníky na plyn (čtyři na každé straně rozvoru) o objemu 800 l, což odpovídá 120 kg nebo 160 m3 plynu stlačeného pod tlakem 20 MPa (200 bar) s dvojitou plnící přípojkou NGV1 a NGV2. Dojezd vozidel v městském prostředí je přibližně 400 km.
 
Podvozky byly konfigurovány s ohledem na denní rozvoz rychloobrátkového zboží a potravin v rámci regionální rozvážky mezi distribučními centry a byly přizpůsobeny pro snadnou montáž skříňových chladírenských nástaveb Frigo od společnosti Montex v provedení pro 15 europalet (4 vozy) a 18 europalet (2 vozy).  Nástavby byly vyrobeny podle konkrétních požadavků společnosti Hrubý autodoprava, která má s distribucí zboží více jak dvacetileté zkušenosti.
 
„Ve vozidlech s pohonem na stlačený zemní plyn vidím perspektivu a to díky úsporám nákladů na pohonné hmoty. První dva modely D WIDE 18 CNG máme v provozu téměř rok a za tu dobu zcela naplnila naše očekávání z hlediska spolehlivosti, snadné ovladatelnosti, robustnosti, nízké hlučnosti a úspoře nákladů. Jejich provoz a údržba odpovídá běžným vozidlům s naftovým pohonem, oproti kterým navíc významně redukují emise CO2. Naši řidiči i školitelé byli podrobně seznámeni s provozem a údržbou CNG modelů, která nicméně nevyžaduje žádné zvláštní znalosti a dovednosti v porovnání s klasickými vozidly,“ řekl majitel společnosti Vladimír Hrubý.
 
Servisní úkony pro modely D WIDE 18 CNG bude zajišťovat Renault Truck Centrum v Čestlicích.
 
Ryze česká společnost Hrubý autodoprava, založená v roce 1990 majitelem Vladimírem Hrubým, se zabývá přepravou zboží, zejména potravinářského, ve speciálních izotermických skříňových vozidlech odpovídajících hygienickým normám a nárokům jejich zákazníků. Provádí rozvoz chlazených i nechlazených potravin do sítí prodejen Albert a Penny. Část vozidel se zabývá přepravou zboží v zahraničí. Její vozový park tvoří více jak 350 vozidel, z čehož 290 je značky Renault Trucks.