citroën předvedl berlingo electrique | Aktuality | autoweek.cz

Citroën předvedl Berlingo Electrique

Citroën předvedl Berlingo Electrique

21.09.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na autosalonu v Hannoveru Citroën představil ve světové premiéře model Berlingo Electrique.

 

Citroën už 20 let prodává vozy s elektrickým pohonem včetně užitkových automobilů. V roce 1989 přišla elektrická verze modelu C15, která se vyráběla až do roku 1995. V roce 1993 se představila varianta modelu AX s elektrickým pohonem a roku 1997 přišlo i elektrické Saxo. Také užitkové Berlingo první generace se nabízelo ve verzi poháněné elektromotorem Venturi.

Příchod této nové verze Berlinga doplňuje řadu modelů využívajících mikrohybridní technologii e-HDi a u modelu DS5 technologii Hybrid4. Berlingo s elektrickým pohonem chce oslovit firemní zákazníky velkou nákladovou kapacitou po stránce objemu i užitečné hmotnosti. Elektrické Berlingo firmám umožní prezentovat pozitivní image podniku a ukázat snahu chránit životní prostředí.

Architektura využitá u elektrického modelu Berlinga nabízí jednotlivé prvky elektrického pohonu umístěné pod přední kapotou nebo pod karosérií. Dvoudílná sada akumulátorů je umístěna pod podlahou nákladového prostoru, díky čemuž je podlaha zcela rovná stejně jako u verzí ve spalovacími motory.

Celková užitečná kapacita akumulátoru 22,5 kWh zajišťuje dojezd 170 km. Normální dobíjení ze sítě trvá 6 - 12 hodin podle dostupné proudové zátěže. Rychlé nabíjení za 30 minut umožňuje nabít akumulátor na 80 %.

Trakční elektromotor byl vyvinuty ve spolupráci s Mitsubishi Motors. Největší výkon je 49 kW (67 k), maximální točivý moment 200 N.m. Točivý moment je na přední kola přenášen přes redukční převodovku.

Elektrické Berlingo nabízí nové funkce:

- informace o ekořízení s ukazatelem spotřeby/rekuperace energie s měřením okamžité spotřeby pro pohon  i pro ostatní systémy (především topení a klimatizace)

- rekuperace energie při zpomalování a brzdění podobně jako u modelu C-Zéro

- elektrické topení s funkcí ekorežim pro snížení spotřeby energie

- asistent pro rozjezd do svahu spojený se systémem ESP

Kabina může nabídnout až tři místa. Na rozdíl od verzí se spalovacím motorem elektrické Berlingo nabízí dvě verze karoserie - normální a prodlouženou s délkami 438 a 463 cm. Užitečný objem může dosáhnout 4,1 m3 a maximální užitečné zatížení je 675 kg, což jsou stejné hodnoty jako u klasického Berlinga.

Uvedení elektrického modelu Berlinga na trh doplní nabídka služeb na míru, které se budou týkat záruky na elektrický pohon a asistence.

Vůz byl vyvinut s podporou regionu Galicia ve Španělsku, protože se bude montovat v továrně ve španělském městě Vigo. Na trh se vůz dostane v prvním pololetí roku 2013. Citroën Berlingo Electrique je logickým doplněním k vozu Peugeot Prologue, tedy konceptu modelu Peugeot Partner s elektrickým pohonem, který se rovněž představil na autosalonu v Hannoveru a má identický technický základ.