nový kompozitní materiál | Trendy | autoweek.cz

Nový kompozitní materiál

Nový kompozitní materiál

31.05.2011 | Rybecký Vladimír | Trendy

Kompozitní materiál z grafenu je tenký jako papír a pevnější než ocel. Slibuje způsobit revoluci v automobilovém průmyslu.

Tým vedený profesorem Guoxiu Wangem z University of Technology v Sydney uveřejnil v časopise Journal of Applied Physics reprodukovatelné výsledky, které ukazují, že grafenový papír může způsobit revoluci v automobilovém průmyslu.

Výzkumníci rozmleli surový grafit, chemicky jej vyčistili a přefiltrovali a vytvořili tak grafenové nanosítě. Za pomoci patřičného procesu tým údajně vytvořil materiál, který je v porovnání s ocelí 6x lehčí, má 5x až 6x větší hustotu, je 2x tvrdší, 10x pevnější v tahu a snese 13x větší namáhání při ohýbání. To zní úžasně.

Vedoucí projektu Ali Reza Ranjbartoreh tvrdí, že „výjimečné mechanické vlastnosti syntetického grafenového papíru z něj činí slibný materiál pro komerční a konstrukční použití. Materiál je nejen lehčí, pevnější, tvrdší a ohebnější než ocel, ale je také recyklovatelný, dá se vyrábět udržitelným způsobem z hlediska životního prostředí a snižuje náklady při svém používání.“

Ranjbartoreh navíc uvádí, že použití grafenového papíru v automobilovém průmyslu by umožnilo vyvíjet lehčí vozidla, která spotřebují méně paliva, produkují méně CO2 a vyžadují menší provozní náklady.

Vzhledem k tomu, jak obtížné a drahé je zavádění materiálů z uhlíkových vláken do sériové výroby automobilů, nelze očekávat, že elektrický automobil z nanovrstvy potkáme brzy na silnici, nicméně je dobré tuto technologii sledovat.