škoda auto edu.lab vyráží do škol | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Škoda Auto Edu.Lab vyráží do škol

Škoda Auto Edu.Lab vyráží do škol

31.08.2021 | | Tiskové zprávy

Škoda Auto v rámci podpory technického vzdělávání spouští projekt Edu.Lab. Prezentace umožní žákům 8. a 9. ročníků získat povědomí o špičkových technologiích, jako jsou umělá inteligence, 3D tisk, virtuální a rozšířená realita nebo robotika.
Škoda Auto zahájila projekt Edu.Lab, který zábavnou formou představuje nejmodernější technologie žákům 8. a 9. ročníků základních škol. Edukativní koncept mobilní laboratoře zahrnuje jak ukázky pokročilých technologií, tak interaktivní expozice, na nichž si mohou účastníci špičkové prvky sami vyzkoušet. Projekt má za cíl představit studentům moderní technologie a přiblížit jim možnosti technického vzdělávání. Automobilka chce společně s partnery motivovat žáky se zájmem o tuto oblast k volbě vhodného technického středoškolského studia. Škoda Auto řadí podporu technického vzdělávání mezi priority své společenské odpovědnosti, a to na všech úrovních: od základní přes středoškolskou a odbornou až po univerzitní.
 
Škoda Auto Edu.Lab bude coby mobilní technologická laboratoř objíždět celou republiku a navštíví při tom přibližně 30 základních škol. Zaměří se hlavně na okolí výrobních závodů automobilky v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí, ale vydá se také do dalších regionů, například Hradce Králové či Zlína. První zastávkou Škoda Auto Edu.Labu bude 61. ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, kde bude mobilní laboratoř ve dnech 8. - 15. 9. 2021 přístupná i široké veřejnosti.
 
Pro žáky jsou připraveny ukázky nejmodernějších technologií: od umělé inteligence a 3D tisku přes virtuální a rozšířenou realitu, ale také předvedení možností termovize nebo schopností kolaborativních robotů. Prezentace je rozdělena na dvě části – interní a externí. Třídy se díky tomu na začátku rozdělí na dvě menší skupiny, aby se jednotlivci mohli se všemi expozicemi lépe seznámit.
 
Vnitřní stanoviště mají vzdělávací charakter a vysvětlují fungování konkrétních technologií i jejich uplatnění v praxi. Žáci se zde například dozvědí, jak slouží moderní algoritmy a umělá inteligence k dokonalému využití lodního kontejneru, který se používá k přepravě zboží a je důležitým prvkem pro plánování v logistice.
 
Venkovní expozice zahrnuje mimo jiné autodráhu, kde mohou zájemci poměřit své síly s autonomně řízeným RC modelem nebo blíže poznat programovatelné roboty, které povzbuzují vynalézavost a kreativitu žáků. Na místě je také plně elektrický model Škoda Enyaq iV, při jehož vývoji a výrobě se uvedené technologie naplno uplatňují.
 
Jednotlivá stanoviště jsou navržena ve spolupráci s partnery, kteří patří na špičku ve svých oborech. Jedná se například o společnost ABB, která představí robota Yumi, firmu Prusa Research, na jejímž stanovišti si žáci vyzkouší návrh objektů a jejich následný 3D tisk, či Západočeskou univerzitu v Plzni, jež dodala termovizi schopnou změřit tepelnou propustnost různých materiálů. Škoda Academy představí programovatelné roboty Sphero Bolts, na kterých si žáci otestují vlastní schopnosti v oblasti programování. Důležitým partnerem je také výrobce nákladních vozů Scania - jeden z nich bude sloužit k převozu celé mobilní laboratoře.
 
Na začátku technické prezentace dostane každý žák k dispozici iPad s aplikací, která ho provází vzdělávací cestou po stanovištích. Po splnění jednotlivých úkolů obdrží účastníci certifikát o absolvování mobilní laboratoře s výsledky. Certifikát mohou následně sloužit i k podpoře talentů v dalším studiu, popřípadě naznačí, v jakém oddělení v rámci společnosti Škoda Auto by mohli budoucí uchazeči najít uplatnění: zda mají předpoklady pro design, technický vývoj nebo logistické plánování.
 
Škoda Auto řadí podporu technického vzdělávání mezi čtyři hlavní priority své společenské odpovědnosti, a to na všech úrovních: od základní přes středoškolskou a odbornou až po univerzitní. Automobilka spolupracuje s desítkami škol, provozuje vlastní střední odborné učiliště a podnikovou vysokou školu a vedle toho se v rámci Škoda Akademie věnuje i dalšímu vzdělávání zaměstnanců. Díky těmto aktivitám si firma vychovává vlastní odborníky, kteří ve společnosti Škoda Auto nacházejí široké možnosti uplatnění a profesního rozvoje.
 
„Kvalitní vzdělání je jednou z nejdůležitějších věcí, které lze mladým lidem dát a které si mohou vzít s sebou na cestu životem. Škoda Auto se proto podpoře talentů v oblasti technického vzdělávání cíleně věnuje a nejnovější projekt Edu.Lab je toho nejlepším důkazem. Mobilní laboratoř otevírá možnost vyzkoušet si nejmodernější technologie zblízka a získat tak konkrétní představu o svých studijních plánech,“ říká členka představenstva Škoda Auto za oblast Řízení lidských zdrojů Maren Gräfová.