zahájení moto sezóny - zloději se těší na žně! | Aktuality | autoweek.cz

Zahájení moto sezóny - zloději se těší na žně!

Zahájení moto sezóny - zloději se těší na žně!

14.04.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

S prvními teplými víkendy vyráží na silnice rekordní počet motorek. Zloději se těší na žně. Jarní měsíce s sebou nesou zvýšenou poptávku po zabezpečení, jak však upozorňují experti, motorkáři s jeho nákupem zbytečně otálejí.
Každoročně se s příchodem jara a teplého počasí očekává nárůst krádeží motorek. Průměrně se v České republice za jarní měsíce odcizí motorky v hodnotě větší než 8 milionu korun. Objasní se necelá desetina z těchto krádeží.
 
Letos by mohla být škoda nejvyšší za poslední roky - díky zlepšující se finanční situaci obyvatel ČR vyrazí na silnice i dražší stroje nebo stroje, které byly z ekonomických důvodů dlouhodobě garážované. Kvalitní zabezpečení přitom stojí pouhý zlomek ceny motorky a zloděje spolehlivě odradí. Při tipování vhodného lupu totiž hledí zejména na odhadovaný čas potřebný k překonání bezpečnostních prvků.
 
Bdělost majitelů při zabezpečení motocyklů klesá a na rozdíl od lupičů mu ještě nevěnují dostatečnou pozornost. Důvodem neopatrnosti ve spojení s nečekaně brzkým příchodem jara je také to, že motorkáři přes zimu nestihnou nakoupit potřebné chybějící vybavení k zabezpečení motocyklu.
 
Nejhorší situace ohledně odcizení jednostopých vozidel je každoročně v hlavním městě. Téměř dvě pětiny krádeží jsou podle statistik Policie ČR nahlášeny právě zde. V loňském roce se v hlavním městě odcizilo o čtvrtinu více motorek než v roce 2014, letos by se situace opět mohla zhoršit – motorek na silnicích bude více než vloni. Dalším zajímavým trendem je skutečnost, že motocykly se kradou více na Moravě než v Čechách.
 
V roce 2015 bylo nahlášeno 594 krádeží motocyklů s celkovou hodnotou přes 21,5 milionu korun. Nejvíce krádeží bylo v Praze (176), Moravskoslezském kraji (67), Středočeském kraji (64), Jihomoravském kraji (47) a v Olomouckém kraji (45).
 
„Naprostou samozřejmostí by měl být kotoučový zámek s akustickým alarmem a provlékací řetěz s visacím zámkem, alespoň třetí bezpečnostní třídy, který zabezpečí motorku před rychlým odcizením vozem. Pro celoroční ochranu motorky v garáži je vhodné podlahové kotvení. Samozřejmostí je možnost sjednocení všech zámků na jediný klíč, například ten, který zároveň odemyká garáž,“ uvádí Jitka Vozábová ze segmentu motoproduktů společnosti Tokoz, která řadou zámků pro ochranu motorek ve svém portfoliu disponuje.
  • Zahájení moto sezóny - zloději se těší na žně!
  • Zahájení moto sezóny - zloději se těší na žně!
  • Zahájení moto sezóny - zloději se těší na žně!
  • Zahájení moto sezóny - zloději se těší na žně!
  • Zahájení moto sezóny - zloději se těší na žně!