autonomní vozidlo valeo jezdilo 24 hodin na pařížském okruhu | Trendy | autoweek.cz

Autonomní vozidlo Valeo jezdilo 24 hodin na pařížském okruhu

Autonomní vozidlo Valeo jezdilo 24 hodin na pařížském okruhu

05.10.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Autonomní vozidlo Cruise4U společnosti Valeo dokončilo jako první na světě 24hodinovou jízdu na pařížském okruhu. Automobil ujel vzdálenost 766 km, což je jako kdybychom objeli Paříž dokola více než dvacetkrát. Téměř 99 % této vzdálenosti a času vůz absolvoval v autonomním režimu.
Pařížský okruh Périphérique, dlouhý 35 km, je charakteristický vysokými nároky na řízení, protože zde číhá mnoho nebezpečí: skútry a motocykly jezdící mezi pruhy, dopravní zácpy, práce na silnici, vybledlé značení, přednosti zprava, krátké nájezdy a sjezdy ale i časté nehody. Prototyp společnosti Valeo byl schopný zpracovávat a předvídat tyto situace po celých 24 hodin, ve dne i v noci, čímž dokázal svou unikátní technologickou vybavenost.
 
Tato průlomová inovace v mobilitě je výsledkem unikátní kombinace kamer, radarů a laserové skenovací technologie rozmístěných po obvodu celého vozidla. Ty vytvářejí tvořící jakousi „kopuli“ schopnou detekovat všechny překážky ve vzdálenostech od pouhých 10 cm do 200 m i více. Sofistikovaný software umožňuje zpracovávat data v reálném čase k dosažení efektivní analýzy okolí vozidla a na základě toho přizpůsobit chování vozidla.
 
Způsob, jakým vše funguje, je velmi jednoduchý: pokud to okolnosti dovolí a řidič zvolí automatizovaný režim řízení, navržený a vyvinutý společností Valeo, systém převezme řízení, ovládání volantu, zrychlování a brzdění v reálných jízdních situacích.
 
Nyní najetých 24 hodin na pařížském okruhu navazuje na téměř 21 000 km najetých ve Spojených státech amerických v létě 2016 a 4000 km absolvovaných kolem Francie v roce 2015. Valeo Cruise4U tak už má na tachometru 125 000 km, z čehož 97 % bylo najeto v autonomním režimu. To z Valea dělá jednou z nejvyspělejších společností z hlediska vývoje automobilové techniky.
 
Jakožto vedoucí dodavatel na trhu se systémy asistence řízení a tvůrce technologie Cruise4U může nyní Valeo propagovat inovativní prvky aktivní bezpečnosti a posunout se kupředu směrem k plně automatizovanému řízení.
  • Autonomní vozidlo Valeo jezdilo 24 hodin na pařížském okruhu
  • Autonomní vozidlo Valeo jezdilo 24 hodin na pařížském okruhu
  • Autonomní vozidlo Valeo jezdilo 24 hodin na pařížském okruhu