baterie hybridních vozů lexus – mýty a dogmata | Trendy | autoweek.cz

Baterie hybridních vozů Lexus – mýty a dogmata

Baterie hybridních vozů Lexus – mýty a dogmata

19.10.2009 | Matějka Antonín | Trendy

Hybridní baterie (vysokonapěťový akumulátor) je jedním z klíčových prvků hybridního pohonu a zároveň jedním z nejdiskutovanějších. Obavy však nejsou na místě.

 

 

Hybridní technologie již mají své pevné místo ve světě automobilů. Od uvedení prvního sériového modelu (Toyota Prius) uběhlo již dvanáct let. Přesto však mezi veřejností koluje mnoho otázek, které nejčastěji souvisejí právě s hybridními bateriemi. Značky Toyota a Lexus mají nejdelší zkušenosti nejen s výrobou, ale zejména s provozováním a údržbou plně hybridních vozů. Po celém světě již jezdí více než 2.000.000 hybridních modelů těchto značek, přičemž řada z nich má najeto i více než 300.000 km. Díky takto rozsáhlým zkušenostem dnes Toyota a Lexus mohou zodpovědět otázky týkající se hybridních baterií:

 

Jaká je životnost hybridních baterií?

 

Značka Lexus považuje hybridní baterii za běžný komponent vozu. Její přesnou životnost nelze obecně určit neboť je přímo závislá na způsobu užívání vozu. Nicméně je konstruována tak, aby její funkčnost byla stejně dlouhá jako ostatních částí hybridního systému včetně spalovacího motoru. Na světě již jezdí více než 2.000.000 plně hybridních vozů značek Toyota a Lexus a řada těchto vozů má najeto více než 300.000 km. Hybridní baterie i přes takovýto vysoký počet najetých km nevykazují známky opotřebení.

 

Jaké jsou záruky na hybridní baterie? Jsou spolehlivé?

 

Na veškeré hybridní komponenty včetně hybridní baterie poskytuje Lexus prodlouženou záruku 5 let nebo 100.000 km. Hybridní modely Lexus patří mezi nejspolehlivější modely této značky. Hybridní baterie lze navíc vyměnit jako jakýkoliv jiný náhradní díl.

 

Mohou být hybridní baterie nebezpečné v případě nehody?

 

V hybridní baterii je vysoké napětí - 288 V. Plně hybridní modely Lexus jsou vybaveny celou řadou senzorů a čidel, které v případě nehody hybridní baterii bezpečně odpojí. Jedním z těchto bezpečnostních prvků jsou například airbagy, při jejichž aktivaci dochází k automatickému odpojení hybridní baterie. Hasičský záchranný sbor je navíc informován jak postupovat v případě požáru hybridního vozu.

 

Jak je ošetřena ekologická bezpečnost v případě protržení baterie např. při nehodě?

 

Hybridní baterie neobsahuje klasický elektrolyt, ale speciální gel, který při případném mechanickém poškození baterie výrazně snižuje možnost ekologického znečištění.

 

Jsou baterie recyklovatelné? Co se děje se starými bateriemi a musí zákazník platit za recyklaci?

 

Hybridní baterie ve vozech Lexus lze recyklovat téměř z 100%. Za recyklaci zákazník neplatí.
V rámci EU existuje hned několik specializovaných recyklovacích stanic, které v rámci roku 2008 zpracovali celkem 92 hybridních baterií. V Japonsku ve stejném roce prošlo recyklací celkem 1471 baterií.

 

Kdo vyrábí hybridní baterie pro Lexus?

 

Panasonic EV Energy (joint venture mezi Toyota Motor Corporation a Matsushita Electric).

 

Jakou údržbu vyžadují hybridní baterie?

 

Hybridní baterie jsou bezúdržbové.