prostor i pro buggy | Aktuality | autoweek.cz

Prostor i pro buggy

Prostor i pro buggy

05.03.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jednou z atrakcí ženevského autosalonu je ukázka Volkswagenu co všechno umožňuje speciální koncernová platforma pro elektromobily MEB. Kromě řady vozidel pokrývajících nejdůležitější segmenty trhu, které se už brzy začnou prodávat pod označením ID. i zábavu s ID. Buggy.
První elektromobil I.D. Neo Volkswagen představí ještě v tomto roce. Tato nová řada vozidel s elektrickým pohonem bude zahrnovat nejrůznější modely - od městského hatchbacku ID. Neo přes SUV ID. Crozz až po manažerský sedan velikosti Passatu ID. Vizzion. U Volkswagenu ale chtějí na základě platformy MEB nabízet víc než jen klasické segmeny. Jedním z připravovaných extrémů je například minibus ID. Buzz.
 
Ukázkou toho, co lze s využitím platformy MEB také vytvořit a případně i vyrábět v sérii 20 000 nebo 30 000 kusů ukazuje koncept ID. Buggy s elektrickým pohonem zadních kol nabízející řidičské zážitky srovnatelné s tím, co přinášely plážové buggy ze 60. a 70. let stavěné s využitím základu z modelu Brouk s motorem za zadní nápravou.
 
Volkswagen chce ukázat, že jeho cílem není stavět elektricky poháněná auta jen pro bohaté, ale chce nabízet i vozidla dostupná pro všechny. To samozřejmě není jednoduché. Aby taková vozidla dokázala oslovit zákazníky musejí být nejen racionální, ale také musí budit emoce, aby si zákazníci řekli, že vozidlo s elektrickým pohonem skutečně chtějí. Přesně tím je ID. Buggy. Vozidlo pro zábavu má pohon zadních kol aby se co nejlépe využil velký točivý moment elektromotoru k vynikající akceleraci.
 
Všechny potřebné komponenty pro výrobu ID. Buggy jsou dostupné, takže by mohla být teoreticky reálná i produkce v omezeném počtu kusů. Zda se tak opravdu stane se podle šéfa Volkswagenu Herberta Diesse teprve bude rozhodovat. Každopádně Volkswagen je na nástup elektromobility připraven. Podle Diesse je vše pohromadě a plně funkční, včetně dobíjecích stanic, takže už je jen na vládách, aby daly pokyn a zajistily vše potřebné.
 
ID. Buggy pohání trakční elektromotor o výkonu 150 kW (204 k) s točivým momentem 310 N.m. Je napájen z Li-Ion akumulátoru integrovaného do podlahy vozu. Má kapacitu 62 kWh a umožňuje dojezd 250 km podle WLTP. S pohonem zadních kol dosahuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,2 s a největší rychlost 160 km/h. Pro zlepšení průchodnosti v terénu je možné instalovat i druhý elektromotor pro pohon předních kol. Stejně tak lze dvoumístnou buggy (délka 4063 mm, rozvor náprav 2650 mm) snadno proměnit do podoby 2+2.

  • Prostor i pro buggy
  • Prostor i pro buggy
  • Prostor i pro buggy
  • Prostor i pro buggy
  • Prostor i pro buggy