na inzertních serverech lze stále koupit identifikátory vozidel i doklady | Autoservis | autoweek.cz

Na inzertních serverech lze stále koupit identifikátory vozidel i doklady

Na inzertních serverech lze stále koupit identifikátory vozidel i doklady

20.08.2020 | | Autoservis

Tisková zpráva Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA). Je libo za čtyřicet tisíc čtvrtku auta, nebo jenom „hrnec“ s VINem?
Několik všímavých uživatelů internetu upozornilo Sdružení SOVA na zajímavý inzerát na serveru bazos.cz. Prodejce neznámého jména se zde snažil, nebo možná ještě snaží prodat část auta s identifikačním číslem VIN a k tomu i platný technický průkaz. „Prodám VIN štítek (hrnec) nebo celou čtvrtku s TP,“ píše se v inzerátu na čtyřlitrový vůz BMW M3 E92 DCT z roku 2009. „Auto je přihlášené na mě a není v depozitu - platím pojistku,“ dodává prodávající.
 
K čemu by někomu byla „čtvrtka“ vozu nebo jen „hrnec“ neboli „klobouk“ či odborně kryt tlumiče s vyraženým číslem VIN? Navíc za celkem dost peněz - 36 000 Kč? „Kolem takového dílu se dá vlastně postavit celé auto, které bude mít rovnou i technický průkaz. Většinou jde o kradený vůz, ze kterého se vyříznou části s VIN kódy a navaří se do něj tyto vyřezané z jiného auta. Laik má problém takový podvod odhalit,“ uvádí předseda SOVA Zbyněk veselý.
 
Přesně o takovém záměru vypovídá další inzerát na Volkswagen Touareg: „Nebouraná karoserie S CZ doklady 2.5 TDi automat. Možno samotné doklady nebo výřezy karoserie. Ceny dohodou.“
 
Při odborné kontrole pomocí moderních metod na kontrolu pravosti svarů a porovnáním detailů výbavy vozu s výbavou evidovanou výrobce pro konkrétní VIN lze takový podvod samozřejmě odhalit. „Dalším nebezpečím pro majitele je, že pokud byl například původní vůz, ze kterého zbyla jen „čtvrtka“ nebo „hrnec“ s VINem v zahraničí evidovaný jako totální havárie nebo byl odcizen, mohou ho majiteli při cestě do stejné země zabavit celníci. O takovém případu už informovala Česká televize v pořadu Černé ovce,“ dodává Veselý. To by mohl být případ i tohoto inzerovaného „vozu“, u kterého lze v databázi Cebia podle VIN najít, že 2. července 2020 utrpěl „totální ekonomickou“ škodní událost ve výši 18 400 €. „Vůz může být následně odhalen i na STK,“ uzavírá Veselý.
 
Sdružení našlo další inzeráty na prodej identifikátorů nejen na serveru bazos.cz a na serverech sbazar.cz a automedik.cz.
 
Ing. Zbyněk Veselý
Předseda Sdružení SOVA

  • Na inzertních serverech lze stále koupit identifikátory vozidel i doklady
  • Na inzertních serverech lze stále koupit identifikátory vozidel i doklady