doprava v roce 2050 očima studentů | Doprava | autoweek.cz

Doprava v roce 2050 očima studentů

Doprava v roce 2050 očima studentů

04.05.2018 | | Doprava

Na ČVUT se konal Kariérní den Fakulty dopravní. Zúčastnili se jej také zástupci logistické společnosti DB Schenker, kteří kromě představení společnosti mezi studenty provedli anketu zaměřenou na budoucnost dopravy.
V rámci Karierního dne na Dopravní fakultě ČVUT se DB Schenker studentů dotazoval na budoucnost logistiky. Z výsledků ankety vyplývá, že největší potenciál mají v jejich očích některé stávající typy přepravy: 37 % uvedlo, že v roce 2050 bude dominantní kombinovaná přeprava, 19 % věří v leteckou dopravu. Populární drony propadly, šanci mají pouze podle 6 % dotázaných.
 
„Odhadoval jsem, že v otázce nových technologií, v době, kdy se sci-fi stává realitou, budou studenti více věřit dronům nebo 3D tisku. Překvapilo mě proto, že studenti vidí, stejně jako já, budoucnost hlavně v kombinované přepravě,“ komentoval výsledky ankety manažer železničních přeprav z DB Schenker Ondřej Jašek.
 
Anketa přinesla zajímavé odpovědi i v otázce pohonu budoucnosti. Studenti dávají největší šanci elektromobilitě a přírodním zdrojům. Téměř polovina respondentů uvedla jako nejvíce perspektivní sluneční, vodní a větrný pohon. „Je vidět, že nastupující generace vnímá otázky životního prostředí velmi seriózně. Určitě jde o velmi zajímavý signál,“ doplnil Jašek.
 
Samořiditelné kamiony jedoucí v konvojích by mohly dopravcům výrazně ušetřit náklady, personální kapacity a celkově snížit emise. Tímto způsobem by se nebály poslat náklad 3/4 studentů i v případě, že by šlo o cennější zásilku.
 
Výsledky jsou sondou do vizí studentů, kteří budou jednou vytvářet logistickou praxi budoucnosti. Pokud si pro svou cestu vyberou logistického inovátora DB Schenker, budou to mít o to snazší.