o titul auto roku 2010 v čr soupeří 37 novinek | Tiskové zprávy | autoweek.cz

O titul Auto roku 2010 v ČR soupeří 37 novinek

O titul Auto roku 2010 v ČR soupeří 37 novinek

08.10.2009 | | Tiskové zprávy

Již šestnáctý ročník ankety Auto roku v ČR byl právě zahájen. Celkem do ankety odborná porota nominovala 37 automobilových novinek. Anketu vyhlásily Svaz dovozců automobilů a Sdružení automobilového průmyslu ve spolupráci s generálním partnerem, společností Credium.

Kandidáti soutěže o titul Auto roku 2010 v ČR jsou rozděleni do těchto pěti kategorií: malé vozy a nižší střední třída (12 kandidátů), střední a vyšší střední třída (7), MPV (4), SUV (8) a sportovní vozy (6 adeptů). V každé kategorii bude přitom zvolen vítěz a současně bude zvolen také vítěz ankety, který získá titul Auto roku 2010 v ČR.
Auto roku zvolí jednak veřejnost, jednak odborná porota a jejich hlasy budou sečteny. Automobily nominovala do ankety odborná porota jmenovaná vyhlašovateli. Má celkem 24 členů, jimiž jsou jednak motorističtí novináři ze všech druhů médií a jednak další automobiloví odborníci. Do ankety přitom mohly být nominovány pouze automobily, které byly nebo budou uvedeny na český trh v období 1. 11. 2008 - 30. 11. 2009 (novinky na trhu). Aby vozy mohla porota do ankety nominovat, musely splnit tyto požadavky:
· karosérie či mechanické ústrojí se od předchůdce natolik liší, že byl podstatně změněn charakter vozu;
· vůz má novou strukturu karosérie (případně je karosérie podstatně změněná) a má také nové (nebo podstatně změněné) mechanické ústrojí (pohon a podvozek).
Při hodnocení kandidátů v soutěži bude porota posuzovat:
· stylistické a funkční řešení,
· technickou, technologickou a ekologickou úroveň
· aktivní a pasivní bezpečnost,
· jízdní výkony a komfort,
· provozní parametry,
· poměr hodnoty a pořizovací ceny.
Výsledky hlasování budou zveřejněny na galavečeru, který se bude konat ve druhé polovině ledna 2010.
S automobily nominovanými do ankety se veřejnost seznámí v inzerátech publikovaných v denících, motoristických, společenských i ekonomických časopisech a rovněž v bulletinu vydaném k anketě Auto roku 2010 v ČR, reklama k anketě proběhne rovněž na internetu. Součástí inzerátů bude hlasovací lístek, který je třeba vyplnit a zaslat organizátorům. Hlasovat je možné i na internetu na www.autoroku.cz. Hlasování probíhá od začátku října až do 11. prosince 2009.
Součástí ankety je i dětská výtvarná soutěž, která se koná ve stejném období jako hlasování v anketě. V uvedeném období mohou děti rozdělené na kategorii do 10 let a 11-15 let nakreslit obrázek na téma „Autem na hory".
Hlavní cenou pro hlasující veřejnost je poukázka v hodnotě 600 000 korun na nákup některého z přihlášených vozů. Celková hodnota cen pro veřejnost překračuje třičtvrtě milionu korun.
Sdružení automobilového průmyslu jako spoluvyhlašovatel ankety Auto roku 2010 v České republice vyhlásilo v souvislosti s touto anketou opět akci Dodavatel pro Auto roku 2010. Přihlásit se do ní mohou jeho členové vyrábějící díly nebo příslušenství pro automobily nominované do ankety. Ti výrobci, kteří budou dodávat své produkty pro Auto roku 2010 v ČR, budou moci používat označení Dodavatel pro Auto roku 2010.
Generálním partnerem ankety a jejím spoluvyhlašovatelem je společnost Credium. Partnery ankety jsou společnosti nebo značky Wüstenrot, Alcar Bohemia, Barum Continental, Spieshecker, Castrol, Bazény Desjoyaux, Garmin, Tiskap.
Generálními mediálními partnery ankety jsou Anonce, Právo a Sauto.cz
Hlavním mediálním partnerem je Automobil revue. Mediálními partnery jsou 4x4 automagazín, Autobazar, Autoburza, Autocesty, Autoforum, Autohandl, Automakers, Autorevue.cz, Autoroad.cz, Autoservis, Autosport & Tuning, Autoweek.cz, Camping, cars & caravans, Český Inzert, evo, Flying revue, For Golf, Grand Auto, Koktejl, La Cucina Italiana, Můj dům, Off Road, Oldtimer, Osobní finance, Potápění, Prosperita, SKY, Supermoto, T3, Technický týdeník, Travel Digest, Trucker, Víno & Styl, Yacht, Yachting revue.

 

Automobily nominované do ankety Auto roku 2010 v České republice

Malé vozy a nižší střední třída
Ford Ka
Honda Insight
Hyundai i20
Chevrolet Cruze
Kia Soul
Mazda3
Opel Astra
Renault Mégane
Toyota iQ
Toyota Prius
Volkswagen Golf
Volkswagen Polo

Střední a vyšší střední třída
BMW 5 GT
Infiniti G
Mercedes-Benz třídy E
Opel Insignia
Seat Exeo
Subaru Legacy
Toyota Avensis

SUV
BMW X1
Hyundai ix55
Infiniti EX
Infiniti FX
Kia Sorento
Lexus RX
Škoda Yeti
Toyota Urban Cruiser

Sportovní vozy
Audi A5 Cabriolet
BMW Z4
Ferrari California
Nissan 370Z
Nissan GT-R
Porsche Panamera

MPV
Citroën C3 Picasso
Peugeot 3008
Renault Scénic/Grand Scénic
Toyota Verso