sixt s mercedesy na zemní plyn | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Sixt s Mercedesy na zemní plyn

Sixt s Mercedesy na zemní plyn

11.10.2009 | | Tiskové zprávy

Autopůjčovna Sixt ve spolupráci se značkou Mercedes-Benz a společností Pražská plynárenská představují další inovaci. Tou je projekt Sixt green rent, v rámci nějž pod výstižným mottem Jezdím levně a ekologicky na zemní plyn Sixt pronajímá vozy s CNG pohonem.

CNG, neboli stlačený zemní plyn, je moderní, ekologicky čistá, ekonomicky výhodná a bezpečná alternativa benzinu a nafty, ale i jiných pohonných hmot jako i třeba více známého LPG. Výhodou CNG jsou menší dopady na životní prostředí, protože spalováním zemního plynu se do ovzduší uvolňuje výrazně nižší množství škodlivin než spalováním klasických pohonných hmot. Pro motoristy tedy stlačený zemní plyn nabízí ekologičtější, ale také levnější alternativu pohonné hmoty.
Všech předností a výhod pohonu na stlačený zemní plyn si je plně vědoma také společnost Sixt, která od října 2009 v České republice (v prvních měsících v pobočce Sixt Praha město - hotel Hilton) pronajímá také vozy s CNG pohonem. Zákazníkům, kteří myslí ekologicky a zároveň ekonomicky, nabízí vozy Mercedes Benz B 180 NGT (Natural Gas Technology) s CNG pohonem. Tyto vozy jsou ve srovnání s automobily spalujícími klasické pohonné hmoty šetrnější k životnímu prostředí a jejich provoz je také výrazně levnější. Zatímco cena za jeden kilometr s vozem kategorie jako Škoda Superb nebo VW Passat se zážehovým motorem je cca 3 Kč, v případě CNG pohonu se u Mercedesu třídy B snižuje na cca 1 Kč. A aby ekonomická výhoda vozu s pohonem CNG byla ještě zřetelnější, Sixt připravil nižší cenu za jeho pronájem. Cena 800 Kč za den je o 40 % levnější než například cena běžně půjčovaných Octavií a o 70 % levnější než srovnatelné kategorii vozů Standard (Škoda Superb atp.). Levný nájem a navíc levnější provoz ve srovnání s vozy poháněným klasickými pohonnými hmotami, jsou výhody nového produktu.
Společnost Sixt získala pro partnerství na ekologickém projektu Sixt green rent přední ze značek vyrábějících osobní CNG automobily, značku Mercedes-Benz. Mercedes-Benz má s výrobou CNG vozidel mnohaleté zkušenosti a ve srovnání s konkurencí nabízí nejširší nabídku vozů na zemní plyn. Stuttgartská automobilka je totiž přesvědčena, že se sníženými emisemi oxidu uhličitého a příznivou cenou paliva je zemní plyn jak z hlediska ekologického tak ekonomického zajímavou alternativou pro benzin a naftu.
Z výsledků rozsáhlé analýzy zpracované výrobcem Mercedes-Benz vyplývá, že celková bilance CO2 je u vozu Mercedes-Benz B 180 NGT s CNG pohonem o 20 % příznivější než u srovnatelného modelu s motorem na benzin. Emise NOx jsou o 11 % nižší a u CO je o 54 % nižší emise ve prospěch automobilu se zemním plynem. Vývoj vozu Mercedes-Benz B 180 NGT s CNG pohonem tak dokládá úsilí značky řešit dopady motorismu na životní prostředí.
Díky zaměření na ekologické projekty Mercedes-Benz navázal také partnerství s pražskou ZOO, která svými aktivitami ovlivňuje širokou veřejnost, a proto se cítí zavázána chovat se ekologicky. Zoologická zahrada hlavního města Prahy bude rovněž provozovat vozy Mercedes-Benz B 180 NGT s CNG pohonem.
Dalším partnerem projektu Sixt green rent stala společnost Pražská plynárenská, největší dodavatel energie v hlavním městě Praze. Společnost Pražská plynárenská se do projektu Sixt green rent zapojila proto, že sama dlouhodobě podporuje rozvoj ekologičtější a ekonomičtější automobilové dopravy na zemní plyn. Jako první v ČR v prosinci 2007 otevřela autopůjčovnu vozidel s pohonem CNG v Praze 4. Postupem času se projekt stal velmi úspěšným. V roce 2008 získal prestižní ocenění Energy Globe Award ČR v kategorii Vzduch. Dnes jsou již v provozu další pobočky, a to v Českých Budějovicích a německém Chamu.
Pražská plynárenská provozuje celkem čtyři plnicí stanice CNG na území hlavního města Prahy, přičemž stanice otevřená v květnu letošního roku v areálu Pražských služeb Pod Šancemi, je svým výkonem největší v ČR a třetí největší ve střední Evropě. Ve výstavbě je aktuálně pátá CNG plnicí stanice, která bude uvedena do provozu v polovině října letošního roku a výstavba dalších stanic je plánována i v příštích letech.
Společnosti Sixt a Pražská plynárenská spolu se značkou Mercedes-Benz se prostřednictvím projektu Sixt green rent snaží o propagaci a popularizaci stlačeného zemního plynu jako alternativního paliva pro pohon automobilů.

 

Mercedes-Benz B 180 NGT BlueEFFICIENCY s bivalentním pohonem má stejný výkon (85 kW/116 k) na zemní plyn i na benzin Super. Jakým druhem energie má být motor poháněn, rozhoduje řidič tlačítkem na multifunkčním volantu; elektronická řídící jednotka pak zajišťuje přepnutí i během jízdy. Čtyřválcový motor má pro tento účel na spodní straně sacího potrubí namontovány přídavné trysky, v blízkosti motoru se nachází tlakový regulátor, vybavený elektromechanicky ovládaným vypínacím ventilem, který řídí dodávku plynu a drží konstantní tlak v systému.

 

Bezpečnost
- vozy Mercedes-Benz B 180 NGT s CNG pohonem jsou vyráběny přímo jako vozy na zemní plyn, nejedná se tedy o dodatečné přestavby
- zákazník získá před jízdou instrukce, jak obsluhovat, tankovat a parkovat
- u vozů Mercedes-Benz B 180 NGT s CNG pohonem jsou samozřejmostí standardy značky Mercedes v bezpečnosti cestujících


Provozní náklady:
Cena za 1 km pouze 1,40 Kč
Vozidlo je vybaveno dvěma plnohodnotnými nádržemi:
- nádrž benzinu 54 l
- nádrž CNG 15 kg
Průměrná spotřeba benzinu cca 7,5 l/100 km (kombinovaná je 6,8 l/100 km), akční rádius: 700 km, cena za km 2,20 Kč.
Průměrná spotřeba CNG cca 6 kg/100 km (dle rozpínavosti - nelze přesně určit), akční rádius: 250 km, cena za km 1,40 Kč.
Celkový akční rádius je až 1000 km na obě plné nádrže.
Cena nájmu:
800 Kč/den vč. DPH
15 000 Kč/měsíc vč. DPH