propadnou desetitisíce palubních jednotek, stát získá půl miliardy | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Propadnou desetitisíce palubních jednotek, stát získá půl miliardy

Propadnou desetitisíce palubních jednotek, stát získá půl miliardy

11.11.2016 | | Tiskové zprávy

V pondělí 14. listopadu začnou exspirovat palubní jednotky (OBU), které v předchozích dvanácti měsících v České republice neučinily žádnou mýtnou transakci. Stát získá do rozpočtu půl miliardy.
„V pondělí 14. listopadu začnou exspirovat palubní jednotky (OBU), které v předchozích dvanácti měsících v České republice neučinily žádnou mýtnou transakci,“ říká David Šimoník, mluvčí českého mýtného systému MYTO CZ. Účty vozidel spojené s těmito OBU budou vyřazeny z evidence a tyto jednotky už nebude možné použít pro platbu mýta. Spolu s tím řidičům propadne i zbylý neutracený kredit, který mají předplacený na těchto palubních jednotkách. Stát získá navíc hned v listopadu přibližně 490 milionů korun. Vedle kreditů propadají již od září 2013 u rok nepoužívaných OBU rovněž kauce (1550 Kč). Za ně stát dosud vyinkasoval od dopravců dalších 820 milionů korun.
 
„Očekáváme, že k 14. listopadu se zneplatnění OBU dotkne jednorázově 380 000 jednotek v režimu předplaceném (PrePay) a 30 000 jednotek s platnou následnou (PostPay). Nejčastěji půjde samozřejmě o zahraniční uživatele,“ doplňuje Šimoník.
 
Od tohoto data se tak do budoucna sjednotí dvanáctiměsíční lhůtou pro nečinnost jak propadnutí kauce, tak i kreditu a zneplatnění palubní jednotky. Uzavírání účtů vozidel nařizuje zákon č. 13/1997 Sb., §22c, odst. 6, ve znění novely 268/2015 Sb. ze dne 13. 11.2015. Stát jako provozovatele mýta k takovému opatření vede snaha přimět dopravce k včasnému vracení nepoužívaných palubních jednotek. Mýtný systém je pak zatěžován udržováním stovek tisíců aktivních účtů a OBU, s nimiž dopravci po zpoplatněné síti nejezdí a mýto neplatí. Po listopadu pak bude každý měsíc tímto opatřením zneplatněno přibližně 7 tisíc OBU, a stát za to získá jako bonus 17 milionů korun.
 
Zbytečným ztrátám se mohou dopravci vyhnout, pokud palubní jednotku včas vrátí na příslušném distribučním či kontaktním místě. Kdo od 13. listopadu 2015 nejezdil s nákladním automobilem nebo autobusem po tuzemských zpoplatněných silnicích a chtěl by se ještě vyhnout propadnutí kreditu, měl by nejpozději do nedělní půlnoci učinit v českém mýtu nějakou transakci, nebo si vyměnit OBU. 
 
V této souvislosti je užitečné být registrován do internetové samoobsluhy a mít tam aktuální e-mailovou adresu. V samoobsluze jsou totiž ke každé OBU uvedeny informace o možné exspiraci. Kromě toho je zhruba dva měsíce před možnou exspirací vždy rozesílán e-mail s upozorněním. Detaily o problematice propadu kaucí či kreditů a zneplatnění OBU jsou k dispozici i na uživatelském webu www.mytocz.cz.
 
V současnosti je v mýtném systému registrováno 919 489 účtů k vozidlům podléhajícím zpoplatnění. Pravidelně jich přibývá kolem 6000 každý měsíc.