úspěšný rok pro službu sdílení hoppygo | Aktuality | autoweek.cz

Úspěšný rok pro službu sdílení HoppyGo

Úspěšný rok pro službu sdílení HoppyGo

02.03.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Sdílení automobilů typu peer-to-peer vzkvétá. Na platformě Škoda Auto DigiLab ke sdílení osobních automobilů HoppyGo už se v České republice zaregistrovalo přes 100 000 lidí. Projekt HoppyGo je aktuálně k dispozici ve 240 českých městech v 70 ze 76 okresů v zemi.
Služba sdílení automobilů HoppyGo, vyvinutá a provozovaná společností Škoda Auto DigiLab, se stále více ukazuje jako úspěšný model. V roce 2020 došlo v oblasti sdílení soukromých automobilů v systému peer-to-peer (P2P) k obrovskému nárůstu uživatelů, cest a množství dostupných automobilů. Nedávný průzkum ukazuje, že uživatelé P2P carsharingu oceňují zejména vysokou úroveň praktičnosti, flexibilitu a nízké náklady služby, kterou Škoda Auto DigiLab v České republice nabízí od roku 2018.
 
Projekt HoppyGo je aktuálně k dispozici ve 240 českých městech v 70 ze 76 okresů v zemi. Počet uživatelů v roce 2020 vzrostl o 52 % ve srovnání s rokem 2019 na více než 100 000, počet dnů pronájmu se zvýšil o 81 % a počet dostupných vozidel narostl o třetinu na současných 2300 automobilů, které jsou na platformě HoppyGo aktuálně dostupné. Toto číslo bez ohledu na sezónnost nepřetržitě roste. Průměrná doba pronájmu se zvýšila z 3,6 na 4,2 dne a zajímavostí také je, že se v roce 2020 vozidla HoppyGo častěji používala na kratší cesty, které byly v rámci České republiky povoleny právě v době zavedených epidemických omezení. Kromě osobních automobilů byly velmi žádané také minivany a obytné vozy. Mezi nejoblíbenější pronajímané automobily patřily v loňském roce modely Škoda Fabia a Octavia. Nejvíc pronájmů i největší počet nově registrovaných vozidel zaznamenal portál během letních prázdnin, konkrétně v srpnu.
 
Princip služby je jednoduchý: lidé, kteří chtějí své vozidlo soukromě pronajmout, mohou na této platformě snadno a rychle najít zájemce o soukromé sdílení automobilu. Pronajímateli stačí pouze zaregistrovat své jméno a vozidlo a projít následným ověřením. Rezervace se provádí pomocí příslušné aplikace pro smartphone nebo přes webové rozhraní. Kromě různých modelů Škoda jsou v nabídce také vozy jiných značek. HoppyGo je pro mnoho lidí atraktivní bezpečná alternativa mobility, což se projevilo také v době probíhající pandemie Covid-19: registrovaná vozidla jsou pravidelně bezplatně dezinfikována aniž by za to museli majitelé platit a Škoda Auto DigiLab vyvinul zcela bezkontaktní proces vyzvednutí a vrácení vozu.
 
Jarmila Plachá, vedoucí Škoda Auto DigiLab, vysvětluje: „HoppyGo je platforma nabízející soukromým majitelům možnost poskytnout auto zákazníkům a vydělat peníze. Uživatelům HoppyGo se líbí snadnost rezervace, vysoká úroveň flexibility a nízké náklady služby. Majitelé automobilů pak oceňují kromě možnosti generovat příjem také jednoduchost, bezpečnost a transparentnost celého konceptu. Obě strany spojuje snaha využívat zdroje co nejrozumněji a díky sdílení automobilů snížit dopad mobility na životní prostředí. Povzbuzující růst v předchozím roce posílil naše přesvědčení, že sdílení automobilů systémem P2P je důležitým trendem s velkým potenciálem.“
 
Během první vlny pandemie Covid-19 bylo přes HoppyGo zdarma poskytnuto více než 200 automobilů organizacím, obcím a dobrovolníkům.